Airalo - mobilinternet bárhol, egyszerűen
Ez a cím eléggé olyanra sikerült, minta egy Airalo ügynök lennék, abból is a rosszabb fajta, de nyugi, nem így van, egyszerűen csak több beszámolónál is említettem ezt a hasznos kis applikációt, és szeretném jobban bemutatni a működését, beállítását, mert megkönnyíti a dolgunkat külföldi mobilinternet terén.
Az Airalo tehát egy applikáció, elérhető IOS és Android rendszerekről is természetesen.
EU-n belül nincs kérdés, de nem kell másik kontinensre menni ahhoz, hogy internet téren megoldást kelljen találunk, például Svájcban, Angliában vagy Montenegróban, de még sok más európai országban is EU-n kívül találhatjuk magunkat.
Utazás során többféle megoldás létezik ezzel kapcsolatosan;
- az itthoni szolgáltatónál is lehet érdeklődni, Telekom esetében például elérhető a világnet funkció, ami úgy működik, hogy elküldünk egy sms-t, majd ezután 3490 forintért aktiválják is a 2 GB mobilinternetünket EU-n kívül, ami 72 órán keresztül érvényes. Ha lejár, újra szükséges aktiválni.
- Vannak, akiknél a bevált módszer, hogy egy már nem használt, tartalék telefont visznek el magukkal, amihez a reptéren a különböző szolgáltatóknál vásárolnak egy sim kártyát. Többféle csomag közül lehet választani, ennek az előnye, hogy a sim által telefonálni is kedvezőbb áron tudunk, hátránya viszont, hogy ezt a telefont mindenhová vinnünk kell magunkkal, egy plusz eszközre szükséges figyelni, hogy fel legyen töltve sőt, még a közelében is kell maradni, hiszen erről van megosztva a mobilinternet, amihez mindenki csatlakozni tud.
- A harmadik opció az e-sim kártyás megoldás, ami szerintem a legkedvezőbb árú és legkényelmesebb. Nézzük lépésről-lépésre ennek a működését:
Az applikáció letöltése után választhatunk az országok közül, hogy hol szeretnénk használni az internetet. Pontosabban nem csak országok közül, hanem térségek közül is lehetséges választani.
Például ha meglátogatjuk Szingapúrt és Malajziát is egy utazáson belül, akkor nem szükséges külön Szingapúr csomagot vásárolni, aktiválni, majd Malajziába ugyanezt még egyszer megtenni, hiszen létezik Ázsia csomag, amiben mindkét ország szerepel, így elegendő azt megvásárolni és egyszer aktiválni egész út alatt.
Egyébként nem nagy feladat az e-sim beállítása, így ne csak ez alapján döntsünk, hanem nézzük meg az árakat is, mert lehet, hogy végül jobban megéri Szingapúrt és Malajziát külön-külön megvásárolni, hiszen az Ázsia csomagban valószínű rengeteg ország szerepel.
De tegyük fel, hogy egyetlen országot látogatunk meg, legyen Szingapúr. Miután kiválasztottuk, láthatjuk az összes csomag opciót erre vonatkozóan, például:
- 1 GB 7 napra 4,5 $
- 2 GB 15 napra 6,5 $
- vagy 3 GB 30 napig 8,5 $.
Nem csak ez a kettő, hanem hat opció szerepel a Szingapúr mappában. A választott csomag után azt nagyon egyszerűen kártyával szükséges kifizetni.
Ha már árakról esett szó, a REKA5716 kuponkóddal az első vásárlásodból levon a rendszer 3 $-t, így ezt érdemes kihasználni. Mindenki, aki regisztrál, annak generál a rendszer egy kódot, hiszen ha a kódoddal vásárolnak nem csak a vásárló kap 3 dollárt, hanem a kód tulajdonosa is.
Ha ketten utaztok el tehát és szeretnétek használni az Airalot, elég csak az egyikőtöknek a kódomat használni az első vásárlás kedvezményéért, a másik már tud a saját kódotokkal vásárolni, így jobban jártok, valamelyikőtök kétszer kap jutalmat.
Hogyan tovább?
Ha hosszan is lesz leírva, bemutatva, higgyétek el, ez a gyakorlatban 40 másodperc ha már rutinosak vagytok.
Megvásárlás után a My eSIMs fülön kiválasztjuk az aktiválni kívánt simet. Erre rákattintva megtalálunk minden részletet, minden információt, minden lehetséges hibafaktort, amire az Airalo felhívja a figyelmet.
Például:
- A legnagyobb kérdésem első alkalommal az volt, hogy hiszen ez egy e-sim, ha ezzel fog működni a telefonom akkor hogyan fogok tudni hívásokat fogadni, hiszen ahhoz a saját simem kell. Szerencsére simán, mert az e-sim beállításával nem tűnik el a saját, elsődleges sim, a telefon kezeli mindkettőt, csupán pár beállításra kell figyelni. Az első, hogy amikor aktiválás során kérdezi az Airalo, hogy telefonhívások és üzenetek esetében melyik simet vegye figyelembe, ki kell választanunk az "Elsődleges sim" opciót, ami a sajátunk.
- Ennek megfelelően azt is be szükséges állítani - de ezt szintén kérdezi az aktiválásnál az applikáció - hogy mobilinternetre az új, e-simet használja természetesen, hiszen ez a fő lényege. Itt ennyi nem elég, ennek a kiválasztása után le kell ellenőrizni a beállításokban még valamit. A mobilinternet résznél van egy olyan opció, ami arra irányul, hogy a mobilinternet mindig azt a simet használná, ami éppen kedvezőbb. Innen mindenképpen ki kell szedni a pipát, ezt nem szabad bekapcsolva hagyni. Csak az e-sim általi netet használja.
- Ezen felül még a saját sim beállításaiban ki kell kapcsolni a mobilnetet, roamingot, míg az e-simnél ezeket be.
Ahogy aktiválódik az e-sim, úgy a beállításokban megjelenik majd nekünk, ezután teljesen átláthatóan lehet mindent külön, utólag is állítgatni, amikről itt szó esik. - Az utolsó pedig a hálózat, amire az Airalo is felhívja a figyelmet. Leírja, hogy melyik hálózatokat támogatja, ha másikon vagyunk nem biztos, hogy működni fog. Ehhez egyszerűen csak a hálózatválasztásnál nem szabad hagyni, hogy automatikusan válasszon a telefonunk, hanem manuálisan válasszuk ki azt, amelyiket az Airalo is támogat. Ez nem mindig csak egy, van amikor több opciót is felsorol.
Lentebb iderakok egy útmutatót közvetlenül az Airalotól, ez tökéletesen végigvezet a lépéseken, mindenkinek ajánlom megnézni, ha a leírtak után esetleg nem, akkor a videó után biztosan jobban átlátjuk.
De ha csak hagyjuk, hogy az applikáció logikusan végigvezessen a lépéseken, majd a fentiekre - mint például hálózatválasztás - figyelünk, minden működni fog.
Mielőtt letöltöd az appot, itt tájékozódhatsz a csomag lehetőségekről: Arialo weboldal
IOS esetében a tutorial videó:
Ahogy látható az elején, többféleképpen lehet aktiválni az e-simet, ez a "direct" verziót mutatja be, a legegyszerűbbet.
Android
Természetesen Androidon minden bonyolultabb, :)) így ott ez a "direct" módszer nem elérhető. Van helyette azonban manuális és QR kódos lehetőség is, én még csak a QR kódosat csináltam más telefonján, szerintem az is nagyon egyszerű, iderakom arról is a videót:
A videóban laptopról/asztali gépről olvassa be a QR kódot, nekem erre nem volt lehetőségem, így csináltam a QR kódról egy képernyőfotót, átküldtem egy másik telefonra és onnan olvastam be, így is működik.
Használat közben és leválasztás
Itt már nincsen semmi extra tudnivaló, az applikáción keresztül folyamatosan lehet követni a fennmaradó mobilinternet mennyiséget.
Amikor már nem volt szükségem rá, csak simán lekapcsoltam a funkcióit a e-simnek a beállításokban, és hagytam, hogy lejárjon a csomag. Törölni is lehet egész egyszerűen, de mindenhol felhívja rá az Airalo a figyelmet, hogy ha töröljük akkor már újból ugyanazt nem lehet aktiválni később. Nem tudom, hogy ez azt jelenti-e, hogy ha egy évvel később is szeretne az ember egy Szingapúr csomagot vásárolni, akkor azt törlés után már nem lehet soha többet, vagy ezt máshogyan kell értelmezni, mindenesetre így láttam biztosnak. Miután lejár, egyébként is eltűnik a beállításokból, a simek közül.
Ha több országba megyünk egymás után és külön-külön vásárolunk hozzájuk csomagot nem pedig egyben, akkor egyszerűen országonként, mindig az aktuális előtt szükséges aktiválni a simeket.