Jordánia
Ez a beszámoló Jordániáról fog szólni, igyekszem minden hasznos infót beleírni.
2022 januárjában jártunk itt, tehát az információk, adatok, számok, összegek, stb. erre az időszakra vonatkoznak. Biztosan van, ami azóta változott, nézzetek utána mindennek, ezek a beszámolók csak támpontnak, programajánlónak lehetnek alkalmasak, nem naprakészek árak és friss beutazási szabályok tekintetében. :)
Négy éjszakát töltöttünk itt a fentebb is említett januári hónapban. Mind a négy éjszakát máshol töltöttük és kis túlzással végig is autókáztunk az egész országon. Egyénfüggő, de ennyi idő alatt is rengeteg dolog férhet bele, ami esetünkben a fővárost Ammánt, a Holt-tengert, Petrát, a sivatagot azaz Wadi Rumot és a tengerparti Akabát foglalta magába. Leírom, hogyan.
- Jordánia beutazás, vízum
Jordániába útlevéllel szükséges beutazni.
Vízum beszerzése szükséges, amely egyszeri beutazásra jogosít és maximum 30 napig lehetséges ezzel az országban tartózkodni.
Díja 40 JOD.
Beszerezhető az ammáni és akabai reptereken is, de online is lehetséges igényelni, a hivatalos oldal ehhez: https://eservices.moi.gov.jo/MOI_EVISA/;jsessionid=95W-NvSCRDplNPJ6qbHzvq71016XNn1jvR3W49Miwyt4Cq6paBWB!-403172834
Jordan Pass: Aki háromnál több éjszakát tervez eltölteni az országban, fontolja meg a Jordan Pass megvásárlását, ez egy kis "csomag", amely magába foglalja a vízumot, Petra belépőt és egyéb más belépőket is, amelyeket sajnos nem tudok pontosan, hiszen számunkra csak a vízum és Petra volt ezek közül érdekes. Mi ezt a Jordan Passt vettük meg, ugyanis ha csak a Petra belépést használja ki belőle az ember, már akkor jobban megéri, mint külön vízumot és külön Petra belépőt vásárolni. Legalábbis ez akkor így volt. Ezt az előre kifizetett Jordan Passt az érkezési reptéren bemutatva megkapjuk a vízumot, Petrában pedig a belépőnket. Itt lehet igényelni: https://www.jordanpass.jo/Contents/Prices.aspx
Mi 1 napot töltöttünk Petrában, így a 'Jordan Wanderer' legegyszerűbb csomagot választottuk, ami 70 JOD. (A vízum 40 JOD magában, az egynapos Petra belépő pedig 50 JOD külön, 2023.06.15 infó szerint, tehát még mindig jobban megéri a Jordan Pass.)
A jelenlegi beutazási feltételek egyébként a konzuli oldalon találhatóak, ezek mindig naprakészek, folyamatosan frissülnek: https://konzinfo.mfa.gov.hu/utazasi-tanacsok-orszagonkent/jordania
Wizzairrel utaztunk, Ammánba szálltunk le és Akabából repültünk haza, akkor még volt erre lehetőség, a Wizz azonban már csak Ammánt repüli.
- Internet, pénzváltás
Internet: akinek nincs EU-n kívüli net a díjcsomagjába, és a saját szolgáltatójánál sincs semmilyen kiegészítő opció (mint a Telekomnál a világnet) az a reptéren tud vásárolni jordán sim kártyát. Mi is így tettünk, különböző csomagok közül lehet választani. Kiválasztottunk egy nagyobb csomagot, mert hatan voltunk. Vittünk egy már nem használt telefont, abba került a sim kártya és arról volt megosztva az internet, amit így mindenki tudott használni. A sim kártya által így egy jordán telefonszámunk is lett, amit nem használtunk ki egyáltalán, de lehet úgy olcsóbban lehetett volna hazatelefonálni például, ha ezt nem internet alapon tettük volna.
Egyéb internet opció lehet az esim kártya, melyről ide kattintva olvashatsz.
Pénzváltás: dollárt vittünk ki, mert itthon szinte sehol nem találtunk jordán dínárt, vagy nem eleget.
A reptéren váltottunk, de hagytunk dollárt is és másnak is ezt javaslom, mert sok helyen jobban szerették.
A legtöbb helyen, étteremben, szállásokon lehet kártyával fizetni de hasznos és kell is a készpénz, mert jobban szeretik és nagyon borravaló orientáltak. Mindenféle segítségért, beszélgetésért cserébe szívesen fogadják, sőt elvárják. Két példa: a Petra belépő árában benne van az is, hogy a befele való sétálás elejét lóháton is meg lehet tenni opcionálisan. Hiába van benne az árba, a lovak gazdái utána kérnek pénzt. Egy helyen ahol beduinokkal találkoztunk és behívtak az otthonukba, meséltek kicsit, ott szintén utaltak rá utána, hogy várnak valamit. Ezen kívül benzinkúton, stb.
- Jordánia közlekedés
Autót béreltünk, amit nagyon ajánlok, hiszen ha nem egy várost néz meg az ember vagy nem egy tengerpartos nyaraláson van, hanem egy országot szeretne bejárni, mint jelen esetben is, akkor ez a legpraktikusabb.
Hatan voltunk, így ennek megfelelő autót béreltünk a Thrifty-től. Van irodájuk a reptéren, ráadásul mindkettő reptéren, az ammánin és akabain is, ami nekünk szempont volt, hiszen akkor még repült a Wizz Akabába is, így mi Ammánban leszálltunk, felvettük az autót, lefelé haladva végigmentünk az országon és Akabából repültünk haza, az ottani irodába adtuk le az autót.
Viszont az ilyen nagyobb, reptéri irodával rendelkező cégeknek általában szükségük van hitelkártyára a depozit miatt. Ha nincs hitelkártyája valakinek de autót szeretne bérelni, akkor olyan cégeket is lehet találni, ezek többnyire helyi, kisebb cégek, akik érkezéskor felvesznek a reptéren és elvisznek a közeli irodájukba, tehát semmivel sem kényelmetlenebb, cserébe tud az is autót bérelni akinek csak debit kártyája van. Ilyen például Jordániában: Reliable Car, MonteCarlo, Auto Nation.
Elég arabosan vezetnek, a szó rossz értelmében, a legtöbb autó törött és észnél kell lenni, de simán bevállalható.
Aki mégsem szeretne valamilyen oknál fogva vezetni annak ajánlom Ashraf Algtaimat privát idegenvezetőt, aki szívesen elmegy bárkiért a reptérre és az ottani pár nap alatt lesz a személyes sofőrje. Ő kint él, magyar a felesége. Facebookon le tudjátok csekkolni és találtok is róla sok-sok pozitív ajánlást, végigkísér bárkit az országon.
Elérhetősége: +962772200579 WhatsApp
- Programok, útiterv, szállások
Ammán, első nap, érkezés.
Szállás: Seas Hotel Amman, bookingon foglaltuk, ajánlom.
Ammánra csak egy délutánt, estét szántuk, ebbe pedig csak egy piacozással egybekötött vacsora fért bele. Nem voltunk a mecsetben vagy a római színháznál sem, ha csak egy program fér bele, akkor általában a piac mellett döntünk, mert azt szeretjük és talán ez a rész adja a leghangulatosabb, legigazibb képet a városról.
Ha belefért volna az időbe biztos Ammánt is jobban bejárjuk, aki először menne mecsethez vagy először van hasonló hangulatú arab városban és van ideje is rá, annak linkelek egy oldalt, itt össze vannak szedve a látnivalók: https://utazzunkegyutt.blog.hu/2021/02/18/top_7_latnivalo_jordania_fovarosaban_ammanban
Nem valami szép a piac és környéke, de ezt senki nem is ígérte, cserébe annál izgalmasabb és a hangulata is nagyon érdekes. Az eladók kedvesek, szinte mindenki meginvitál egy teára a boltjában és szívesen beszélgetnek. A képek ne tévesszenek meg senkit, minden teljesen biztonságos és ez igaz az egész országra.
Másnap reggel pedig hatalmas havazásra ébredtünk.
Érdekesség: borzalmasan ritka, hogy ebben az országban hó esik. Elég nehéz is egy sivatagban álló tevét havas táj kíséretében elképzelni. Ennek ellenére pont elkaptunk egy hóesést, nem is kicsit. Olyan sok hó esett, hogy itthon is nagy szám lett volna.
A negatívum az volt benne, hogy mivel egyáltalán nincsenek ilyesmire felkészülve, nincsenek is hókotróik, hólapátok és egyéb eszközeik sem a hó ellen. Annyira tragikusnak és ismeretlennek fogták fel a havazást, hogy aznap nem kellett iskolába menniük a gyerekeknek és csomó utat lezártak. Építőipari markolók mászkáltak az utakon, azokkal igyekeztek rendet tenni.
A pozitív része az volt, hogy nagyon érdekes volt átélni, hogy mindenki megőrült körülöttünk egy kis hótól, fogdosták, mint akik sosem láttak még ilyet és kiszaladt az utcára mindenki fotózkodni.
Holt-tenger, második nap
Végül az utat és az autót nagy nehezen a hótól megszabadítva elindultunk Wadi Musa felé, ahol Petra található.
Kiérve Ammán környékéről a hónap nyoma sem volt, napsütés és csapadékmentes idő volt szerencsére.
Petrába menet útba esik a Holt-tenger, pontosabban 3 nagyobb út vezet lefelé és mi direkt azt választottuk, ami a tenger mentén halad, hogy útba tudjuk ejteni.
Odafele nagyon szép a táj, amikor kisebb településeken haladtunk át megálltunk helyi szupermarketekben és bárhol az út szélén, ahol szimpatikus volt.
Pár kép az odafele út hangulatáról:
Fürdeni a tengerben nem volt tervben a januári időjárás miatt, aki viszont tervezi, ezek a lehetőségek vannak:
"A Holt-tengerben való fürdésre így alapvetően 3 lehetőségünk van. Az első lehetőség, hogy keresünk egy fürdésre alkalmas, tehát megközelíthető partszakaszt, és miután lemásztunk a meredek, sziklás talajon a parthoz, ingyen és szabadon pancsolhatunk a teljesen vadregényes, érintetlen környezetben, ráadásul nagy a valószínűsége, hogy senki nem lesz ott rajtunk kívül. Ha ezt a lehetőséget választjuk, akkor viszont vinnünk kell magunkkal vizet és élelmet. A második lehetőség, hogy belépőt váltunk a Holt-tenger partján lévő néhány fizetős strand valamelyikére (pl. Amman Beach, Oh Beach), amelyeket könnyen megközelíthető helyeken építettek ki, tehát nem kell túrázni ahhoz, hogy elérjük a partot. Ezeken a strandokon van büfé, zuhanyzási lehetőség, valamint napágyakat és napernyőket is lehet bérelni. A harmadik lehetőség pedig az, hogy bemegyünk a partvonal egy részén húzódó hotelzóna valamelyik szállodájába, és kiváltunk egy napijegyet (Day Pass), melynek keretén belül szabadon használhatjuk a hotel nyújtotta lehetőségeket: a szálloda privát strandját, a medencéket, az öltözőket és az éttermeket." forrás: dreambigger.webnode.hu weboldal.
A Holt-tengeres program tehát nálunk annyi volt, hogy ebédeltünk egy étteremben mellette, ahonnan szép kilátás nyílt a vízre, majd lesétáltunk 1-2 helyen a partra, ahol szimpatikus volt és félre is tudtunk állni az autóval.
Ennyi pont belefért a napba így, hogy útközben is rengeteg helyen megálltunk nem csak a tengernél.
Petra, harmadik nap
Estére már Wadi Musába kellett megérkeznünk, itt volt a második szállásunk, itt található Petra. Az volt a terv, hogy este vacsorázunk és sétálunk egyet a városban, majd másnap reggel bemegyünk Petrába.
Szállás: Petra Moon Hotel, bookingon foglaltuk, ajánlom, mert annyira közel van Petra bejáratához, hogy reggel csak átsétáltunk, az autó is parkolhatott a hotel parkolójában a Petrában töltött idő alatt.
Mennyi időt kell szánni Petrára?
Petrára valaki akár 3 napot is rászán, ez egyénfüggő, mi fél napot szántunk rá. Ha nem érdekel egy hasonló szikla harmadszorra két kilométerrel később is, akkor a fél nap tökéletes, mert a hangulatából így is tapasztalhatunk bőven és a főbb látnivalók is beleférnek, ha pedig tudsz értékelni minden egyes szögletet odabent vagy hosszabbat kirándulnál akkor a háromnapos túra is szóba jöhet.
A túra menete:
A belépő kiváltása után van egy pár száz méteres szakasz még a canyon előtt, amit opcionálisan lóháton lehet megtenni. A bejáratnál vannak a lovacskák, aki szeretne azzal tudja megtenni ezt a távot, ami egyébként a belépő árában benne van, de a lovak gazdái elvárnak egy kis támogatást a lovaglásért cserébe.
A lovak egyébként nagyon jó állapotban vannak, bátran ajánlom a lovaglást annak, aki szeretne, nem kell aggódni amiatt, hogy ezzel valami rossz célt támogatunk. Beszélgettem a gazdával, aki nagyon szeretetteljesen beszélt a lováról és azt mondta mikor megkérdeztem szereti-e a lovát, hogy persze, hiszen családtag. Tehát nem munkaeszközként tekintenek rájuk kizárólag és tényleg jól is néztek ki. (Ez egyébként a Petrában található tevékre is vonatkozik, ugyanezt tapasztaltam, a többi állatról és helyről az országon belül nem tudok nyilatkozni, nem tudom ez általános-e.)
Ezután következik a 2 kilométer hosszú canyon, ami a bevezető út a híres Treasury részhez.
Itt a Treasury-nél el lehet időzni, van egy kis büfé is, le lehet ülni teázni, enni valamit. Vannak tevék és szamarak, lovagolni vagy csak simogatni is van lehetőség őket, de azt is szívesen veszik a gazdáik, ha veszel nekik egy almát a büfében. Fel lehet mászni különböző magasságokba képeket készíteni a templommal a háttérbe, ide a helyiek kísérnek fel, segítenek felmászni, mutatják az utat, fent akár teázni is van lehetőség a kép készítés mellett.
Kicsit tovább sétálva a Treasury után helyiekkel, azaz beduinokkal is találkozhatunk. Ők itt élnek Petrában (is), egyikük beinvitált minket magához, megmutatta hogyan él és mesélt a gyerekeiről, valamint a beduinok és a kormány kapcsolatáról, milyen szabályok szerint élhetnek itt, stb. Érdekes volt, ha tehetitek beszélgessetek velük.
Mi délután 3 órakor hagytuk el Petrát, aki kifelé nem szeretne sétálni, golfkocsival is ki lehet száguldani Petrából, bár szegény kis autók borzalmasan nem illenek ebbe a környezetbe.
Mi így kb. 7 óra hosszát töltöttünk itt.
Wadi Rum, negyedik nap
Amiatt volt a Petrás nap így tervezve, hogy kb. délután 3 órakor elkezdjünk kisétálni onnan, mert a következő állomásunk a sivatag volt, ahová még sötétedés előtt szerettünk volna megérkezni.
A Wadi Rumba való megérkezéssel kapcsolatban nem kell attól tartani, hogy valaki eltéved a sivatagban, hiszen bármilyen irányból, útról is közelíted meg Wadi Rumot, nem lesz lehetőséged bevezetni oda. Belefutsz ugyanis egy checkpoint szerű állomásba, ahol megállítanak a sivatagba befelé vezető utakon, mielőtt még elkezdődik a sivatagi rész. Itt mondtuk, hogy melyik szállás felé tartunk, mire megkértek, hogy parkoljunk le és már szóltak is a helynek, hogy itt vagyunk. Ők pár percen belül megjelentek egy platós autóval, felraktak minket meg a cuccokat is a platóra, majd bevittek a szállásra.
Nem tudtuk előre, hogy így lesz, azt hittük majd mi házig megyünk saját autóval, csomót nézegettük is térképen a sivatagot még otthonról, hogy majd mi alapján fogunk odatalálni, de mivel a sivatagban nincsenek utak sem világítás, logikus, hogy ez így van kitalálva.
Egy buborék szállást választottunk, sok sátras szállás is van a sivatagban bookingon nagyon olcsón, van amelyik 900 ft/éj áron található két főre és teljesen jó, semmi baj nincsen vele, egyszerűen ennyibe kerül.
Szállás: Wadi Rum Night Luxury Camp, bookingon foglaltuk. Abszolút megérte szerintem, nagy élmény főleg vak sötétben, amikor a csillagok megjelennek éjszaka. Mindegyik buboréknak saját fürdőszobája van.
Internet és térerő sem volt, walkie-talkie-n keresztül kommunikált a szállás a hellyel is, ahol az autót hagytuk. Felajánlották azonban, hogy ha valaki haza szeretne telefonálni, hogy eltűnik egy kis időre - ugye amíg itt tartózkodunk - azt kiviszik autóval egy ponthoz, ahol általában van térerő, de nem mindig. Azt mondta a szállásadó, hogy még örülne is ha ki kéne minket vinnie oda, mert akkor ő is tud beszélni a családjával, így a fél társaság élt is a lehetőséggel.
Este volt lehetőség a közös helyiségben teázni, másnap pedig reggelit is készítettek.
Programok Wadi Rumban: lehetőség van rövidebb vagy hosszabb jeep túrákra, tevegelésre, homok síelésre/szánkózásra, magas sziklákról naplemente nézős programokra is.
Itt tehát eltöltöttünk szintén egy éjszakát, másnap napközben pedig indultunk az utolsó állomásunkra, Akabába.
Akaba, ötödik nap, hazaút
Ha végignézünk ezeken a képeken aztán feljebb görgetünk az ammáni képekhez, enyhén szólva nem egy világ a kettő. Érdekes, hogy egy országon belül mennyire más környezeteket lehet tapasztalni.
Akaba tengerparti része pont ideális volt utolsó megállónak, picit kipihenni az elmúlt napok pörgősségét. Aki erre jár mindenképp látogasson el az Akabán belül található Ayla nevű részhez, ahol egy kikötőre és elegáns utcákra bukkanhatunk, ami tökéletes egy esti sétára és vacsorára.
Szállás: InterContinental Aqaba, bookingon foglaltuk, ajánlom, szuper volt a reggeli, szoba és a medencék is. Saját tengerparttal is rendelkezik.
Ehhez a részhez nincsen túl sok hozzáfűzni valóm ezeken kívül, itt tényleg csak pihentünk, fürödtünk és másnap pedig már repültünk is haza. Ahogy fentebb is írtam már, akkor még lehetett innen egyenesen Budapestre repülni, azóta viszont csak Ammán van. Volt azóta több ismerősöm is az országban, ők is hasonlóan osztották be az idejüket és fentről lefelé haladtak az országban utolsóként Akaba állomással, viszont utána vissza kell autózni Ammánba a hazarepüléshez.