Malajzia

2023.01.23

Malajzia elképesztően sokoldalú, hiszen egy országon belül találkozhatunk modern, felhőkarcolókkal teli nagyvárossal, csodálatos, türkiz partos szigetekkel, állat és növényvilággal teli esőerdőkkel, és még a kevésbé látogatott, vidéki, helyi életet is van lehetőség megtapasztalni.

Az ország hatalmas, sajnos nem jártam be minden szegletét, így ami megtalálható ebben bejegyzésben: Johor Bahru, Mersing és Tanjung Gemok, Tioman-sziget, Kuala Lumpur, Pulau Ketam (Crab Island), valamint egyéb országot átszelő kalandos, vidéki helyszínek.


Malajzia beutazás, vízum

Közúton, autóval érkeztünk Malajziába Szingapúrból, de nincsen különbség a szabályokban akkor sem, ha repülővel érkezünk itthonról, hiszen magyar állampolgárok 90 napot nem meghaladó tartózkodás esetén vízummentesen utazhatnak be az országba.
Érkezéskor pecsétet kapunk az útlevelünkbe, majd távozáskor is, ebből következik, hogy természetesen útlevél szükséges az ország meglátogatásához, melynek a beutazástól számított időponttól kezdve még legalább hat hónapig érvényesnek kell lennie.

Semmilyen kötelezettségünk nincsen tehát a beutazással kapcsolatban, az útlevelünket szükséges csak csupán magunkkal vinnünk. A feltételek viszont változhatnak, a konzuli szolgálat Malajziával kapcsolatos oldalán ezeket mindig ellenőrizzük.

Ha te is Szingapúrból utazol Malajziába és érdekelnek ennek a lehetőségei, akkor ide kattintva olvashatsz erről bővebben.


Internet, pénzváltás

Nem szükséges otthon maláj ringgit felkutatásával foglalkoznunk, elég ha viszünk dollárt vagy eurót, amit az országon belül beválthatunk a reptéren vagy városokban. Az országban rengeteg helyen jobban örülnek a készpénznek, vagy éppen csak arra van lehetőség, így mindenképpen legyen nálunk, fontos váltani, nem elég a kártya.
1 maláj ringgit 75 forint jelenleg. (2024.01)

Az ország európai szemmel olcsó, pár száz forintért ebédelhetünk és olcsón vásárolhatunk, de ez nagyban függ attól is, hogy Kuala Lumpurról, a modern fővárosról vagy egy vidéki településről beszélünk.

Internet opciók:

  • Érdeklődés a saját, itthoni szolgáltatnál: a Telekomnál létezik a világnet funkció, ami egy sms elküldése után már aktiválja is az EU-n kívüli mobilnetet a felhasználóknak 3450 forintért, melyet 72 órán keresztül vagy a 2 GB erejéig tudunk használni, amelyik hamarabb letelik.
  • Airalo applikáció: hosszútávon jobban megéri, mint három naponta az sms-t küldözgetni egy Telekomos esetében. Az Airalo egy applikáció, aminek a segítségével e-sim kártyát lehet vásárolni, majd ezt hozzárendelni másodlagos simként a telefonunkhoz. Választhatunk országot, hogy hol szeretnénk mobilinternetet vásárolni, de régiót is lehet választani (pl. Ázsia) ha több országba látogatnánk, hogy ne kelljen minden ország előtt aktiválni. Ezután választhatunk időtartamot és mobilinternet mennyiséget is, majd fizetés után még pár beállítás és kész is. Szerintem ez a legkényelmesebb, legköltséghatékonyabb megoldás.
    Az airalo-ról bővebben itt írtam, ha szükség van segítségre a beállításához nézd meg.
    Az első vásárlásból pedig 3 $ kedvezmény jár ezzel a kuponkóddal: REKA5716. (Mindenki, aki regisztrál, annak generál a rendszer egy ilyen kódot, így ha ketten is vásároltok az airalo-n, akkor elég az egyikőtöknek az én kódomat használni, a másik kódnak már használhatjátok a sajátotokat, így kétszer kap valamelyikőtök kedvezményt.)
  • Ennek megfelelően opció az is, hogy viszünk egy plusz telefont, ha van otthon ilyesmi tartalékba, és abba vásárolunk egy fizikai sim kártyát. Ehhez jár ugyanúgy előfizetés a mobilinternet mellé, így arról kedvezőbben tudunk telefonálni is, ha azt nem internetalapon tennénk. A sim kártyát ebbe a telefonba belerakva meg tudjuk osztani a mobilnetet és mindenki használhatja. Hátránya, hogy ezt mindenhová vinni kell. Ilyen sim kártyát könnyen beszerezhetünk érkezés után a reptéren, ahol választhatunk a szolgáltatók és csomagjaik közül, általában segítenek is behelyezni a simet.

Malajzia közlekedés

Malajzia autóbérlés

Johor Bahruba érkeztünk meg először Malajzián belül, hiszen Szingapúrból ez az első város, és itt vettük fel a bérelt autónkat a Hertz által.
Ajánlom a céget, sosem volt velük probléma ahogyan most sem, plusz ami nagyon hasznos, hogy van lehetőség másik Hertz irodába leadni az autót az országon belül. Mi Kuala Lumpurból repültünk tovább, tehát semmi akadálya felvenni az autót az ország egyik végében, majd leadni a másikban.

Szerintem ez a legkényelmesebb módja az országon belüli közlekedésnek, az egyetlen hátránya a jobb kormányos közlekedés. Tömegközlekedés nincsen az egész országban, csak a nagyvárosokban, viszont távolsági busszal el lehet jutni bárhová. Ez ráadásul nagyon olcsó, 1000-1500 forintért nagy távolságokat lehet megtenni, viszont nyilván kötöttebb az autónál, ami esetében ott állunk meg és úgy alakítjuk ahogyan szeretnénk.

Az autót egyedül Kuala Lumpurban nem használtuk, ott nagyon szuper a tömegközlekedés és sokkal praktikusabb is az esetleges dugók miatt.

Kuala Lumpur tömegközlekedés

A városban csak tömegközlekedést használtunk, kivéve amikor a Batu Cave-et látogattuk meg, az kintebb van picit, nem belváros.
Nagyon jól kiépített rendszer van, főleg metrót és felső vasutat / monorailt használtunk. Egy jegy átlagosan 1,6 ringgit, azaz 120 forint volt. Így, hogy ilyen olcsó nem néztem a bérlet opciókat, de bővebb információ ezzel kapcsolatban itt érhető el: https://myrapid.com.my/
A metrókkal kapcsolatban figyeljünk arra, hogy a hátsó része mindig nőknek van fenntartva, de ezt jelölik is. Nincsen nagy baj ha férfi turistaként oda szállunk véletlenül, de a női biztonsági őr előre fog küldeni. Férfi rész nincsen, tehát a jármű elejébe szállhat bárki, ha a párunkkal vagyunk oda mehetünk közösen, a női szekcióba nem. Ugye a vallás nagyrészt iszlám Malajziában, de azt nem tudom, hogy ez emiatt van-e, vagy pedig a közbiztonság miatt, mert utóbbiról nem sok jót hallottam. (Mi nem tapasztaltunk semmi negatívat.)
A Google Maps-et bátran igénybe lehet venni, útvonal tervezéssel kapcsolatban teljesen jól működött. 


Malajzia öltözködés, kultúra

A malájok nagyrészt muszlimok, az ország hivatalos vallásaként az iszlámot ismeri el, de vallásszabadság van érvényben. Az itteni indiaiak például általában hinduk, a kínaiak pedig buddhisták. Mecsetekkel, de hindu templomokkal is lehet találkozni, teljesen vegyes.
A legtöbb maláj nő a hajat eltakaró öltözetet visel, ruhájuk viszont teljesen hétköznapi.
Ez a turistákra nincsenek semmilyen hatással, úgy értem nincsen semmilyen öltözködési kötelezettség, de még csak illedelmességből vagy a jobb érzés gyanánt sem kell odafigyelnünk, hiszen rengeteg fiatal mászkál rövidnadrágban, topokban, nem fogunk kilógni. Ez egy turisták által sűrűn látogatott ország.

Tioman szigetén láttam egyedül egy olyan plakátot a strandon, ahol a bikini nem volt megengedett, de ennek ellenére többen is voltak úgy.


Malajzia programok, útiterv

Ebben a részben egy komplett, egy hetes útitervet írok le, hátha valakinek segítség, de külön-külön is olvashatsz a helyszínekről. Két éjszakát töltöttünk Tioman szigetén, négyet pedig Kuala Lumpurban, ezek előtt és között pedig az ország belsejét fedeztük fel.


Első nap, érkezés Johor Bahruba

Johor Bahruba érkezésünkkor felvettük a bérautót és sietve távoztunk is, ezt a várost - ami egyébként Malajzia második legnagyobb városa Kuala Lumpur után, - nem néztük meg, csak annyit láttunk belőle amennyit az átautókázás engedett, de nincs is túl sok lehetőség itt turista szemmel.
Mersingbe indultunk, a kikötőbe, ami körülbelül egy 2-2,5 órás út. Itt találkoztunk először az út mentén "Vigyázz, elefánt" táblákkal, ezeknek a majmos és különféle formájával, valamint láttunk rengeteg majmot az út szélén.
Nagyon kell vigyázni, mert sajnos az úton is átszaladgálnak, láttunk pár szerencsétlenül végződött esetet.
Az út egyébként végig szuper, jól lehet haladni.

TIOMAN-SZIGET

Nap végére ezen a maláj szigeten találtuk magunkat annak ellenére, hogy reggel még Szingapúrban ébredtünk.
Az országba érkezéskor azonnal volt szerencsénk belekóstolni az itteni "marhára ráérünk és nem sietünk sehova" feelingbe, hiszen le volt beszélve a Hertzzel, hogy 8:30-ra megyünk az autót felvenni reggel, (hiába 9 órakor nyitnak, ebbe korábban beleegyeztek) viszont az ügyintéző hölgynek 9:30 után valamivel sikerült megérkeznie, már mások is vártak. Mi is tudunk várni és ez egy ilyen hely, ezt kell megszokni, csakhogy el szerettük volna érni a kompunkat..
(Ezt azért írom le, mert fontos, hogy mindig legyen B tervünk! Nagyon jellemző az egész országra, hogy nem tartanak semmit ami időhöz köthető.) 


Átjutás Tioman szigetére

Tioman szigetére ugyanis komppal lehetséges átmenni, két kikötőből, Mersingből és Tanjung Gemokból.
A komp menetrendet mindenképp ellenőrizni szükséges, hiszen egy nap csak egyszer vagy kétszer közlekedik, főleg a délelőtti órákban, mert a délutáni apályos időszakban nem tud.
Azonban rossz idő és kedvezőtlen tengeri viszonyok mellett sem indul el a komp, ezt a Tioman Ferry Twitter oldalán mindig feltüntetik.
A menetrendet erre az oldalra teszik ki, a következő havit mindig az előző hónap közepén: https://tiomanferry.com/index.html#axzz8JmuWbkKA
Érdemes jegyet is vásárolni ezen az oldalon az aktuális járatra, de helyszínen, mindkét kikötőben is van erre lehetőség.
Az út Mersingből 2 óra komppal, Tanjung Gemokból pedig fele annyi, alig 1 órás út.
Parkoló van a kikötőben, az autót biztonságosan ott lehet hagyni.

Fontos! A komp a monszunos időszakban nem jár! Ennek az ideje minden évben változó, 2023-ban az utolsó komp október végén hagyta el a szigetet, az összes dolgozó, személyzet és vendég ekkorra távozik, ezután a szigeten csak az ott élők tartózkodnak. A kompok márciustól indulnak újra. (Ha találtok menetrendet ennek ellenére például egy decemberi hónapban az oldalon, annak a helyi lakosok az okai, de turistaként már nincsen lehetőség átmenni, hiszen nincsen hol megszállni.)

Ahogyan azt már sejteni lehetett, a késői autó felvétel miatt sajnos nem értük el a kompot. Mersingből 11:30, Tanjung Gemokból pedig 12:00 volt az utolsó komp aznap. Mindkét helyen próbálkoztunk, eredménytelenül, ami a kompot illeti.

Viszont! Amit nem olvastam sehol, hogy van más megoldás is a szigetre való átjutásra.

A speedboat, azaz gyorshajó. Amikor Mersingben kérdezősködtünk, egy segítőkész bácsi mondta ezt az opciót, viszont ez jelentősen drágább, mintha komppal mennénk, hiszen ez egy privát lehetőség. Számszerűsítve 100 ezer forint egy speedboat út, míg a kompra a jegy egy útra 60 ringgit, azaz 4500 forint.
Próbáltunk másokat keresni, akik esetleg szintén lekésték a kompot, hiszen ez a gyorshajó 12 személyes, megosztva hátha sikerül mégis átmenni.
Már kezdtünk B tervet keresgélni, szállásokat nézni és másnapra kompot foglalni, amikor is akkora szerencsénk volt, hogy egy 10 fős maláj család éppen rendelt egy speedboatot, ahova pont ketten még felfértünk.

Ebből egy elég jó kaland kerekedett, egy maláj családi utazás közepére csöppenve utaztunk át végre a szigetre.

  • A speedboat a komppal ellentétben csak 1 órás út.
  • Tanjung Gemok kikötőből nincsen speedboat opció!

Szállás Tioman szigetén

A Bookingon böngészve találhatunk mindenféle szállást, olcsó és egyszerű kategóriától az ötcsillagos lehetőségekig.

Ajánlás: Hotel Berjaya
Szintén Bookingon foglalható, de ez esetben ajánlom a szállással közvetlenül felvenni a kapcsolatot, mert sokkal jobb árat kaptunk rá így, mint Bookingon keresztül.
Nem foglaltuk le előre, aznap hívtuk fel és volt helyük.

A Berjaya-nak van saját tengerparti szakasza, medencéje bárral és spa részlege, valamint éttermei is.
Különálló faházakban szállásolnak el, a majmok az erdőből pedig szabadon szaladgálnak az egész területen. Meg a béka, gekkó, kígyó és iguana is.. :D
Az, hogy egész Tioman egy nagy esőerdő, annak ez az ára. Az érzés viszont, amikor reggel kiülünk a teraszra és szemben hatalmasodik felettünk az erdő, amit homályosan látunk a magas páratartalom miatt és morajlik ki belőle az állatok zaja, az csodálatos.

A szigeten a komp több helyen is megáll, a jegy megvételekor kell jeleznünk, hogy hol szállunk ki, ez értelemszerűen attól függ, hogy melyik részen helyezkedik el a szállásunk. A szállással ha felvesszük a kapcsolatot, akkor megmondják hol szálljunk le a kompról és ha nincs is saját kikötőjük - a mi esetünkben sem volt - akkor egy golfkocsit küldenek és odavisznek a hotelhez, így nem kell aggódni, hogy a szigeten bolyongunk majd.


Közlekedés Tioman szigetén

A golfkocsi kapcsán felmerül a szigeten való közlekedés is. Amiatt nem "rendes" autó vett fel minket a kikötőben és vitt el a hotelhez, mert a szigeten nem igazán vannak hagyományos autók, nem olyanok a lehetőségek.

Főleg robogóval, biciklivel, rollerrel, esetleg golfkocsi szerű járművekkel közlekednek. A helyieknél viszont az udvarokban, valamint visszafelé a komp kikötőjében láttunk pár parkoló autót.

Van egy út, ami a sziget két, hosszanti partszakaszát köti össze és keresztülmegy az esőerdőn, ezen az úton kizárólag négy kerék meghajtású dzsipek közlekednek az útviszonyok miatt. Ilyet szükséges bérelni ha átmennénk a másik oldalra.

Az esti sétákhoz és éttermekhez, boltokhoz taxival juthatunk el, amiből egy darab van az egész szigeten.
Ez egy háromkerekű bicikli vagy inkább tuk-tuk szerű valami, amit minden esetben Mr. Bob vezet. Mivel egyedül van előfordul, hogy akár fél órákat is várnunk kell rá.
Elérhetőségét a szálláson lehet kideríteni.


Programok Tioman szigetén

Vizes programok

A tengerben vagy medencében fürdés mellett van lehetőség sznorkelezésre, hajótúrákra is. Ezeket minden szálláson van lehetőség leszervezni és lefoglalni, de iránymutatást és segítséget mindenképpen kapunk.

Szárazföldi programok

  • A szigeten esténként el lehet menni egy olyan szakaszra, ahol elvétve találhatunk pár boltot és éttermet. Egyik nap érdemes megnézni és sétálni egyet, természetesen Mr. Bob taxisofőrt igénybe véve.
  • Amennyiben a nyugati oldalon van a szállásunk, úgy érdemes átmenni a másik oldalra, ehhez egy dzsipet szükséges bérelni sofőrrel. Átvisznek és ha szólunk akkor visszajönnek értünk. Mi három órát töltöttünk a másik oldalon, itt ebédelni lehet az éttermek egyikében, fürödni eldugott partszakaszokon és elhaladhatunk helyi házak, háztartások, kertek mellett is amiket nagyon érdekes megnézni.
  • A két "oldalt" összekötő út a hatalmas esőerdőn keresztül át vezet. Ezen nem csak keresztülmenni lehet, de növényeket és állatokat is megfigyelhetünk benne, érdemes egy ilyen kirándulásra is benevezni, hiszen megnézhetjük ahogyan a gumifákból kinyerik az anyagot, amiből később a gumi készül, vagy láthatunk kaméleonokat és egyéb érdekes állatokat.
  • Ha alkalmas a szállás környéke a biciklizésre, akkor a bicikli bérlés is opció, de utólag inkább robogót vagy egyéb motoros/elektromos járművet javasolnék, mert a 35 fokban és magas páratartalomban nem volt olyan vicces a tekerés, nem is mentünk messzire.

Keresztül az országon, Mersing - Kuala Lumpur

Két éjszakát töltöttünk a szigeten, így a harmadik napon indultunk vissza komppal a kikötőbe. Az autó felvétele után elindultunk Kuala Lumpur irányába, ahol a következő pár napot tölteni szerettük volna, előtte azonban egy izgalmasnak ígérkező útvonalat néztünk ki a térképen, amin áthaladva értük el a célunkat.

Az út nagyrészt egy folyó mentén haladt, egész nap egyetlen turistát sem láttunk, az utak üresek voltak, hol pálmafás oázisokon, hol vidéki városokon haladtak keresztül.
Ha ide keveredtek, akkor fedezzétek fel a területet előbb Google Mapsen, és nézzétek meg milyen helyek, programlehetőségek vannak ide jelölve.

  • A folyó mentén vizes programok is vannak, 
  • de Kuala Lumpurhoz közeledve egy etikus elefántparkot is meglátogathatunk, ahol lehetőség van baba elefántokat fürdetni vagy felnőtteket etetni. (Kuala Gandah)
  • Ezenkívül útközben helyi árusoknál is megállhatunk vagy bárhol kocsikázhatunk, ahol érdekesnek ítéljük.

Útközben ameddig jutunk, ott kereshetünk egy kis helyi szállást, de az elefántos helynek is van szálláslehetősége.


KUALA LUMPUR

Kuala Lumpur közlekedéséről az oldal tetején, a "Malajzia Közlekedés" bekezdésben olvashatsz, az egyéb, országgal kapcsolatos információkról pedig a lap tetején. Szállásról és programokról viszont itt lesz szó részletesebben.
Négy éjszakát töltöttünk itt, de csak három teljes napunk volt, hiszen este érkeztünk és reggel távoztunk. Három nap tud pont elegendő lenni, de én picit több időre mennék ha van lehetőség, bőven lekötik az embert a programok és látnivalók több napra is.


Kuala Lumpur szállás

Kuala Lumpurban rengeteg jó ár-érték arányú szállást találhatunk.
De nem csak szállásokat egyébként, minden másra is jellemző, hogy olcsó. Pár száz forintért lehet ebédelni egész Malajziában, de még a plázákban lévő boltokban is érezhető a különbség Európához képest.

Ajánlás: Harmony Luxury Suites 

Nagyon jó helyen található, Bukit Bintang városközpontban, ezáltal minden tömegközlekedési eszköz a közelben van, könnyen megközelíthető bármi, az épület mellett pedig egy hangulatos sétálóutcában rengeteg típusú étterem helyezkedik el.
Ez a szállás nem hotel, hanem apartman jellegű. Egy modern, 35 emeletes épületben több apartmant is hirdetnek. Ezek 2 hálószobával, 2 fürdőszobával, nappalival, konyhával és erkéllyel felszereltek, valamint a 35.emeleten lévő konditermet és medencét is lehet használni, az ingyenes parkolóhelyről a mélygarázsban nem is beszélve.
A medence egyenesen Kuala Lumpur felhőkarcolókkal dúsított területére néz, így a hangulat adott.


Kuala Lumpur programok, látnivalók

Programdús napokat lehet eltölteni a városban az biztos, ráadásul nem is hétköznapi látnivalókkal a megszokott városnézős hangulatban, hanem érdekes, különböző kultúrákkal teli hatásban. 


Batu Caves

A Batu barlangok a város külső részén, de jól megközelíthető környéken helyezkednek el. A hatalmas hegyből 100 méter magasan három nagyobb és több kisebb barlang is nyílik. A barlangokban színes, hindu templomok találhatóak.
Amikor megérkezünk, a látvány azonnal különleges, a gigantikus aranyszínű szoborral, színes lépcsőkkel, hatalmas heggyel, szaladgáló majmokkal.
A lépcső előtti részen található egy templom, ide a cipő kötelező levétele után érdemes bemenni, nagyon színes szentélyeket, díszes ábrákat találhatunk, ha szerencsénk van megnézhetünk egy hindu istentiszteletet vagy táncos előadást is.
A lépcső aljához közeledve már ellenőrzik az öltözetünket, de akinek nem megfelelő az sem marad lent, hiszen lehet kendőt vásárolni amit vagy a vállunkra tehetünk, vagy a derekunk köré csavarhatunk, attól függ alul vagy felül nem megfelelő az öltözékünk. Az elvárás vállat, térdet eltakaró ruházat.
A lépcsőkön felsétálva, de már előtte is vigyázzunk a majmokkal, ezek nem a Malajzia más részein, egzotikus szigeten élő, cuki majmok, hanem a városi lopkodós fajták. Közel mehetünk hozzájuk, fotózhatunk, de a "kajagyanús" nejlon zacskót és egyéb érdekes dolgokat simán kirángatták a turisták kezéből.
Különleges az egész hely, abszolút megéri a lépcsőzést, mindenképpen sétáljunk körbe. A belépés az egész területre ingyenes.


Petronas towers / ikertornyok, Menara TV torony és Merdeka 118

A város látképének ikonikus tagjai a Petronas ikertornyok, melyek valaha a világ legmagasabb épületének számítottak, viszont ma már Kuala Lumpuron belül is csak a harmadik helyezésre elegendő a magasságuk.
Magasabb ugyanis a TV torony (Menara) is, a Merdeka 118 pedig mindkettőt lekörözi, hiszen a 2023-ban elkészült épület a világ második legmagasabb tornya lett a Dubajban található első helyezett, a Burj Khalifa után.

Petronas tornyok: a 88 emeletes tornyokat egy híd (skybridge sétány) köti össze a 41.emeleten, ahová fel lehet menni úgy, ahogy a 86.emeletre, az Observation Deck-hez is. A belépőjegyünkkel átsétálhatunk tehát a hídon, majd felmehetünk a kilátóba, plusz megtekinthetjük a toronnyal kapcsolatos maketteket, kiállításokat és minifilmeket, bemutatókat. Jegyet a torony hivatalos oldalán lehet vásárolni, az ár felnőttek esetében 98 ringgit, azaz kb. 7500 forint: https://www.petronastwintowers.com.my/
Ezeken kívül kívülről is jó program a torony körüli parkot körbesétálni, hiszen innen is nagyon szép a torony, főleg esti fényeiben. A torony aljában található egy pláza, de a többi emeletén főleg a Petronas olajvállalat és más cégek irodái helyezkednek el.

Menara TV torony: az Observation Deck szintjére lehet felmenni lifttel, (igazából lépcsővel is, ha valakinek van kedve 2058 lépcsőfokhoz) majd itt el lehet időzni a kilátóban. Szerintem tökéletes első programnak a városnézés során, feltérképezhetjük és átláthatjuk a magasból, hogy mi hol található. A környéken van még mini állatkert, akvárium (Blue Coral) és a fordított ház is (Upside Down House), ahol az egész berendezés is fejjel lefelé helyezkedik el.

Merdeka 118: ez tehát jelenleg a világ második legmagasabb épülete (679 m) a Burj Khalifa (828 m) után. 2023-ban készült el teljesen, októberi hónapban azonban még nem adták át, nem lehetett látogatni, így ez kimaradt a programjaink közül. Itt is lesz kilátó, azaz Observation Deck a 115-116. emeleten. A weboldala itt érhető el képekkel és egyéb adatokkal: https://merdeka-tower.com/ 


Central Market

A Central Market hamar bejárható, de összekötve a szomszédos Chinatown-nal már tartalmas programlehetőség.
A piac épületén belül körülbelül három soron tudunk végigsétálni, ezeken kézműves és helyi termékeket találhatunk (ruházat, szuvenír). Elég modern az épület, így egyáltalán nem hagyományos, "piacos" feelingre kell számítani. Az épület mellett még van egy sor pluszban, ott italokat, helyi édességeket is találhatunk.


Chinatown, Petaling street

A Central Market előtt vagy után érdemes ide látogatni, hiszen közel találhatók egymáshoz.
A Chinatown legjobb része a Petaling street, ahol átélhetjük az igazi ázsiai, zsúfolt, hangulatos piaci élményt. A választék hatalmas, ráadásul nagyon olcsó európai szemmel.
Az árakat ruhák, cipők, táskák esetében a felére le lehet alkudni, viszont mindenképp készüljünk készpénzzel, kártyát nem fogadnak el egyik üzletben sem. A ruházaton kívül itt minden megtalálható, ételektől a dísztárgyakig, de a legnépszerűbbek a nagy dizájner márkák hamisítványai. Ha nem szeretnénk semmit vásárolni, akkor is látogassunk el ide mindenképp a különleges hangulata miatt. Nem fogjátok megbánni, mi kétszer is visszatértünk, akárcsak a következő programra:


Jalan Alor

Ha visszapörgethetném az időt minden este ide mennék, de két este így is itt kötöttünk ki. A Jalan Alor food street egy hosszú utca az egyik oldalán tele éttermekkel, melyek mind helyi ételeket kínálnak. Az utca másik oldalán pedig végig kis bódék, standok állnak különböző helyi különlegességekkel, édességekkel, gyümölcslevekkel.
Mindenképp sötétedés után menjünk, akkor a leghangulatosabb. Akkor is látogassunk el ha nem vagyunk éhesek vagy nem itt szeretnénk tölteni a vacsorát, hiszen megér egy sétát a hangulata, amely zsúfolt, színes, érdekes.


Bukit Bintang központ

Bukit Bintang magának a városrésznek a neve, de a központját szeretném most megemlíteni, ami szintén nagyon jó programlehetőség nappal és este is egyaránt. A Bukit Bintang Road vagy a Changkat területein helyezkednek el a nevesebb hotelek, hatalmas plázák, utcai üzletek, éttermek, szórakozóhelyek. Elegáns, fényűző mégis zsúfolt terület. Nincs mit hozzáfűzni, ha a Chinatown és Jalan Alor után elegánsabb, városiasabb környezetre vágyunk, nézzünk el ide.


Pulau Ketam (Crab Island)

Ez az a hely, amiről alig találtam leírást és információt előtte, hiszen egyáltalán nem jellemző, hogy ide bárki is ellátogat Kuala Lumpurból. Nem is találkoztunk turistával egyáltalán, ezt a szigetet Kuala Lumpurtól nyugatra még utazás előtt néztük ki Google Maps-en és elég érdekesnek bizonyult, így elhatároztuk, hogy átkompozunk.

Pulau Ketam, más néven Crab Island, azaz ráksziget nem véletlenül kapta ezt a nevet, hiszen ez a terület hemzseg a rákoktól. A szigetet úgy kell elképzelni, hogy a tengerből kiemelkedik ez a mocsaras terület, amire cölöpökre házakat építettek. Mindenki rákászatból él, szinte mindegyik házikó mellett található egy kikötött csónak, vagy nagyobb halászhajó. Éjjeltől délelőttig dolgoznak a dagály idején, délután azonban a vízszint túl alacsony a nagyobb hajóknak.
A szigeten kizárólag kínaiak laknak, mármint maláj állampolgárságú, kínai származású emberek. Malajzia lakosságának 1/3-a ugyanis kínai.
Helyi "turisták" jönnek tehát a szigetre nagyrészt Kuala Lumpurból és környékéről. Odafele meg is lepődtek rajtunk, azt mondták nem igazán látnak európai embert a szigeten. Pár órára vagy akár egy hétvégére is érkeznek emberek, hiszen szállások is találhatók itt. Szerintem a szigeten 3-4 óra az ideális eltölthető idő. Aki szereti a különlegességeket, kevésbé turistás helyeket és van egy szabad délelőttje KL-ben, mindenképp látogasson el.


Átjutás Pulau Ketamra

Az egyetlen hely, ahonnan tájékozódni lehet, az ez az oldal: https://www.pulauketam.com/v3/ferry-schedule/
Itt található a menetrend és az opciók az átjutásra, ami lehetséges komppal és speedboattal is. Utóbbival jóval gyorsabb és szinte egy árban vannak, a komp 9 ringgit, míg a speedboat 10 egy főnek. Ennek az oka nem csak a gyorsaság, hanem a speedboat át tud menni egy csatornán, ami rövidebb utat eredményez, míg a kompnak kerülnie szükséges. Az utolsó komp délután 3 óra körül indul vissza a szigetről, utána az apály miatt már nincs lehetőség, így mindenképp kérdezzünk rá mikor tudunk visszajönni, mielőtt átmegyünk.

Érkezéskor a kikötőbe a "South Port Passenger Terminal"-t kell beírni, majd itt le tudunk parkolni az autónkkal. Azonnal fogadnak minket a jegyvásárlással kapcsolatban, így itt lehet érdeklődni és jegyet vásárolni. Amikor visszafelé jövünk akkor szintén a kikötőben álldogál valaki, akitől jegyet tudunk váltani visszafele is.

Programlehetőségek Pulau Ketamon

  • Elektromos robogó bérlés: a szigeten nincsenek autók, nincsen rá hely és utak kialakítva, mindenki biciklivel vagy elektromos robogóval közlekedik. Ahogyan megérkezünk, a kikötőben már azonnal van is lehetőség ennek a bérlésére, ami mindenképp ajánlatos, mert ezzel nagyon egyszerűen bejárhatjuk a sziget minden szegletét, az összes utcáját. Van három fő utca, ahol a piacos rész található, de kijjebb és érdemes elmenni, hiszen helyi házakat, háztartásokat, üzleteket figyelhetünk meg.
  • Piac: ahogy fentebb is írtam, van három utca, ami piacos jellegű, üzletekkel teli, itt is érdekes nézelődni.
  • Ebéd: aki szereti a rákot, annak itt érdemes azt fogyasztani, aki nem, annak vannak más opciók is, de érdemes itt leülni ebédelni, ahol az üzletek vannak ott van pár étterem is. Ha valaminek helyi hangulata van, az ez, ráadásul nagyon olcsó.

Amennyiben nem magad szerveznéd, íme pár ajánlott program, amelyeket a GetYourGuide oldalán az alábbi linken keresztül lefoglalhatsz:

Powered by GetYourGuide