Marokkó

2024.02.28

Marokkó különleges hangulattal és érdekes kultúrával rendelkezik. Érdemes megtapasztalni az itteni életet, hagyományokat. Sokoldalú ország, amelyen belül találkozhatunk tengerparttal, sivataggal, hegyekkel, berber falukkal, de zsúfolt városokkal is.


Beutazás, vízum

Marokkóba sajnos nincsen közvetlen járat Budapestről. (Korábban volt egyébként.) Nem csak a Wizz vagy Ryanairnek, nemzetközi légitársaságoknál is csak átszállással találtam jegyet. Maximum szervezett utak esetében tudunk közvetlenül repülni. (2024.03) 

Végignéztem tehát a Wizz és Ryanair opciókat is, melyik honnan indul és hová érkezik Marokkón belül.
A Wizzair például repül Agadirba Londonból és Varsóból, valamint Marrakeshbe Milánóből, Rómából, Varsóból és Londonból is.
A Ryanair ezzel szemben tíz helyen is leszáll Marokkóban és fel sem lehet sorolni, hogy honnan lehet odarepülni a tíz reptér egyikére, olyan sok a lehetőség. Minden lehetőséget végig vettem és megvizsgáltam, hogyan/honnan/hová lenne a leglogikusabb menni és jönni, végül egy egész szimpatikus útiterv alakult ebből, ha hasonló ötletre van szükséged akkor ezt lentebb az útiterv bekezdésnél megtalálod.

Beutazás feltételei:

  • Útlevél, amelynek az ott tartózkodás végétől számított 3 hónapig érvényesnek kell lennie.
  • Rendelkezni kell a visszaútról szóló repülőjeggyel és megfelelő fedezettel az ott tartózkodásra, ezeket ellenőrizhetik érkezéskor.
  • Vízum nem szükséges magyar állampolgároknak 90 napon belüli tartózkodás esetén, arra azonban figyelni kell, hogy a beutazási pecsétet és regisztrációs számot a határőr bepecsételje az útlevélbe, ellenkező esetben illegális tartózkodásnak minősül ottlétünk.

Bővebb és naprakész információ a beutazással kapcsolatban a konzuli szolgálat Marokkóval kapcsolatos oldalán érhető el.


Pénzváltás, internet

Nem szükséges otthon marokkói dirham felkutatásával foglalkoznunk, elég ha viszünk dollárt vagy eurót, amit az országon belül beválthatunk a reptéren vagy városokban (a városokban is sok a pénzváltó). Az országban rengeteg helyen jobban örülnek a készpénznek, vagy éppen csak arra van lehetőség, így mindenképpen legyen nálunk, fontos váltani, nem elég a kártya.
1 marokkói dirham 35,74 forint jelenleg. (2024.03)

Internet opciók:

  • Érdeklődés a saját, itthoni szolgáltatnál: a Telekomnál létezik a világnet funkció, ami egy sms elküldése után már aktiválja is az EU-n kívüli mobilnetet a felhasználóknak 3450 forintért, melyet 72 órán keresztül vagy a 2 GB erejéig tudunk használni, amelyik hamarabb letelik.

  • Airalo applikáció: hosszútávon jobban megéri, mint három naponta az sms-t küldözgetni egy Telekomos esetében. Az Airalo egy applikáció, aminek a segítségével e-sim kártyát lehet vásárolni, majd ezt hozzárendelni másodlagos simként a telefonunkhoz. Választhatunk országot, hogy hol szeretnénk mobilinternetet vásárolni, de régiót is lehet választani (pl. Afrika) ha több országba látogatnánk, hogy ne kelljen minden ország előtt aktiválni. Ezután választhatunk időtartamot és mobilinternet mennyiséget is, majd fizetés után még pár beállítás és kész is.
    Az airalo-ról bővebben itt írtam, ha szükség van segítségre a beállításához nézd meg.
    Az első vásárlásból pedig 3 $ kedvezmény jár ezzel a kuponkóddal: REKA5716. (Mindenki, aki regisztrál, annak generál a rendszer egy ilyen kódot, így ha ketten is vásároltok az airalo-n, akkor elég az egyikőtöknek az én kódomat használni, a másik kódnak már használhatjátok a sajátotokat, így kétszer kap valamelyikőtök kedvezményt.)

  • Ennek megfelelően opció az is, hogy viszünk egy plusz telefont, ha van otthon ilyesmi tartalékba, és abba vásárolunk egy fizikai sim kártyát. Ehhez jár ugyanúgy előfizetés a mobilinternet mellé, így arról kedvezőbben tudunk telefonálni is, ha azt nem internetalapon tennénk. A sim kártyát ebbe a telefonba belerakva meg tudjuk osztani a mobilnetet és mindenki használhatja. Hátránya, hogy ezt mindenhová vinni kell. Ilyen sim kártyát könnyen beszerezhetünk érkezés után a reptéren, ahol választhatunk a szolgáltatók és csomagjaik közül, általában segítenek is behelyezni a simet.

Közlekedés

Autóbérlés: Ha már nem az első bejegyzést olvasod itt, akkor tudod, hogy én ezt javaslom szinte minden esetben, de Marokkóban még annál is jobban! :) A vezetés két település között teljesen biztonságos és jók az utak és az autópálya is. Az autópályákon fizetős kapuk találhatók, például a Marrakech - Casablanca távolság esetében körülbelül 90 dirhammal kell számolni.
Egyedül Agafay felé voltak nagyon szűk és rossz minőségű utak. A vezetési stílus a városokban kissé kaotikus, de aki magabiztosan vezet annak nem fog problémát okozni, viszont nagyon észnél kell lenni.
A Location Auto-tól béreltünk, 6 napra összesen 32 ezer forintért. (2024.02) A deposit nagyon magas volt, utazásaink során az egyik legmagasabb, de ez teljes biztosítás kötésével csökkenthető. A céget ajánlom, minden rendben volt velük, korrektek voltak. A discover cars oldalán szoktam autót foglalni, itt foglaltuk ezt is. A Location Auto-nak nincsen irodája a reptér épületén belül, de a parkolóban van egy kis helyük, ahol intézik az autó felvételt és leadást is Marrakechben. A reptérről kiérkezve lehet elkapni a Location Auto feliratú mellényben mászkáló dolgozókat, ők vezetnek az autóhoz, de ha bárki elakadna, akkor a foglaláskor az általuk megadott telefonszámon elérhetőek.

Parkolás Marokkóban: a parkolás sokszor nem egyértelmű. Casablancában próbáltuk kideríteni hogyan működik, megkérdeztünk helyieket, de ahány embert megkérdeztünk, annyiféle választ kaptunk. Amikor leparkoltunk valahol, mindig odajött valaki pénzt kérni azért cserébe, hogy majd figyel az autóra. Casablancában voltak parkoló automaták is, de végül a legtöbb helyi azt javasolta, hogy a "parkolós guide-nak" adjunk pénzt. Így is tettünk. Marrakechben ugyanez volt a helyzet, ott viszont 2 napra tettük le az autót, tehát hosszabb időre, nem pár órára. Ott a helyi parkolós ember miután levadászott minket kért 10 eurót a két napra, és mutatott a szemeire, hogy majd nagyon figyeli. :D Így is lett. Rendszer tehát nincsen, vagy nem jöttünk rá, vagy ez a rendszer. De ilyen helyeken nem kell mindig a szabályokat keresni. :)

Egyéb közlekedés: Lehetséges privát transzfert bérelni (például a ZIP Transzfer oldalán), a legtöbben így közlekednek a települések között. Casablancában és Marrakechben láttunk egyedül tömegközlekedést, de Marrakechben minden gyalogtávolságra található többnyire.


Öltözködés, kultúra

Turistaként nem szükséges semmilyen öltözködési szabályt betartani, nyugodtan legyünk bármilyen ruhában. Az már más kérdés, hogy mi számunkra a komfortos. Mi figyeltünk és bővebb, lengébb, nem túl rövid ruhadarabokat választottunk, de láttunk sok ellenpéldát is, tehát lehet bármit, de muszlim országokban nekem személy szerint nem komfortos akárhogyan öltözködni.
Marrakechben rengeteg turistát láttunk, ott talán kevésbé zavart volna, de a többi helyen szinte csak helyivel találkoztunk, ott pedig jobban "kitűnik" az ember. A férfiak esetében viszont a rövidnadrág és póló teljesen normális.

A helyiek közül a nők legtöbb esetben csadort viselnek, a férfiaknál viszont teljesen változó az öltözet. A sivatagban és az Atlasz-hegységben élő berberek a saját, hagyományos ruháikat hordják, városokban pedig nagyon eltérő.


Programok. útiterv

Ezt az utat nem úgy szerettük volna, hogy kizárólag várost nézünk Marrakechben, majd hazajövünk, hanem úgy, hogy minél többet lássunk az országból (sivatag, tengerpart, Atlasz-hegység stb.).

Nincs közvetlen járat Budapestről, viszont átszállással a Wizzairnek és Ryanairnek is rengeteg opciója van. Ezeket és az árakat figyelembe véve, a sok reptér közül Marrakech mellett döntöttünk oda és vissza is, Milánó átszállással, innen pedig csillagtúra szerűen fedeztük fel az országot.

Ha valaki hasonló útitervet keres, annak remélem segítség lesz a lentebb leírt menetrend.


Atlasz-hegység

Első nap Ait Benhaddou felé vettük az irányt az Atlasz-hegységen keresztül, miután felvettük az autót Marrakechben. Ez egy 3 és fél órás út körülbelül. Kilométerben nem sok, de a szerpentines utakon lassabb a tempó. Az út egyébként végig a hegyen tökéletes.
Útközben érdemes pár helyen megállni, mint például a női argánolaj manufaktúra, ahol az argánolaj elkészítésének a folyamatait nézhetjük meg és vásárolhatunk is a késztermékekből a shopban. Ez utóbbit nem javaslom, mert a marrakechi piacokon minden sokkal olcsóbb és ugyan úgy megtalálható.
Az argánolaj manufaktúrákon kívül érdemes még megállni igazából bárhol, ami szimpatikus. Útszéli piacokon, kis városokban, amelyeken keresztül elhaladunk, itt sétálni pár percet a helyi nyüzsgésben, vagy kereshetünk az út mentén éttermeket a hegy legmagasabb pontján, ahol ebédelhetünk a szép kilátás és jó levegő kíséretében.


Ait Benhaddou

Érkezés után először a szállást foglaltuk el, ami nagyon különleges volt, lentebb tettem linket hozzá. Berberek üzemeltetik, abszolút helyi stílusban van berendezve. Csodálatos tetőterasszal rendelkezik, kilátással Ait Benhaddou hegyoldalba épült városrészére. Érkezéskor teával kínálnak a tetőn, a reggeli pedig szintén itt fogyasztható el.
A hegy oldalába épült városrész az UNESCO világörökség része, több filmet is forgattak itt. A folyón homokbuckák segítségével kelhetünk át, utána pedig sétálhatunk a berber házak, azaz kasbah-ok között. Be is lehet menni néhányba megnézni belülről díj ellenében. A kis utcák végig árusokkal vannak tele. Maga ez a városrész egyébként nem több 1-2 órás programnál, naplementéhez közeledve néztük meg, majd kerestünk egy helyet ahol vacsorázhatunk egyet szintén rálátással a hegyoldalra.

Ait Benhaddou szállás: La Fibule D'or, Booking
21 ezer forintba került négyünknek, reggelivel, egy éjszakára.


Agafay sivatag

Ait Benhaddou-ban eltöltött éjszakánk után elindultunk az Agafay sivatag felé. Ez egy kompromisszum volt részünkről, az eredeti terv ugyanis a Szahara sivatag lett volna, de 2 egész napot elvett volna csak az autózás, ami az élményt is jelentősen csökkenti, így lemondtunk róla. Az Agafay sivatag nem "igazi" homokdűnés, ameddig a szem ellát tipikus sivatag, cserébe Marrakechtől 30-40 perc autóval.
Ait Benhaddoutól egy kicsit több volt, majdnem 4 óra, de az Atlasz-hegységen vezető visszaút izgalmas. A sivatagba mindenképpen érkezzünk még világosban, mert itt világítás nélküli földutakkal kell számolnunk.
A szállás elfoglalásakor itt is a szokásos teával kínáltak, majd odavezettek minket a sátrunkhoz. Itt maga a szállás felfedezése is egy külön program, a naplemente pedig kötelező. Este a helyi berberek tábortüzes vacsorával készültek, ami nagyon hangulatos volt.
Ezenkívül van lehetőség különféle programokat lefoglalni, mint például a tevegelés, quad túra, lovaglás, stb. Ebben a szállásadó tud a segítségünkre lenni, az opciókról mindenképpen kérdezzük őt a szállásfoglalás után. Segíteni fog összekötni a szolgáltatókkal.

Agafay sivatag szállás: Dar Inacamp, Booking
A parkolás ingyenes, reggelit tartalmazza az ár.


Casablanca

A sivatagi reggeli után elindultunk a harmadik szállásunk felé, ami Casablancában volt. Itt a mecset volt a fő programunk, de az már csak másnap délelőttre fért bele.
Az érkezés napján sétáltunk az óvárosban, a piacon, parton és kikötőben. Casablancában volt a legkaotikusabb vezetni, viszont boltok és élet szempontjából itt volt a legmodernebb minden.
A mecset látogatásával kapcsolatban ezen az oldalon tájékozódhatunk (nyitva tartás, látogatási idők, megfelelő öltözet): https://www.fmh2.ma/en
Mindenképpen érkezzünk korábban, azaz ha például a 10 órás időpontot terveztük be, akkor érkezzünk 9:30 körül, mert a 10 órai látogatást ők a mecset belső területére értik. Mi 10-re érkeztünk a jegypénztárhoz 10 órai látogatást tervezve, és a mecset külső területén kényelmesen mászkáltunk, fotózkodtunk, így a belső részhez 10:30 körül érkeztünk, ami miatt már neccesen engedtek csak be, hiszen a napi 5 imádság ideje alatt nem muszlimként nem szabad bent tartózkodni és az egyik imáig már csak nagyon kevés időnk maradt.
Készüljünk megfelelő ruházattal a mecset látogatáshoz, mert nem láttam, hogy lett volna lehetőség kendőt, sálat vagy ruhát vásárolni/bérelni a bejáratnál.

Casablanca szállás: Mosquee & Sea View Casablanca, Booking
Ez egy nagy apartman, két hálószobával, két fürdővel, nappalival, konyhával, erkélyekkel, plusz parkoló is járt hozzá az épület mélygarázsában. A mecset gyalogtávolságra, max. 100 méterre található, az öreg városrész viszont messzebb van.


Marrakech

Utolsó állomásunk Marrakech volt, ahol a zsúfolt menetrend és minden éjszaka váltakozó szállások után végre két éjszakát egy helyen maradhattunk. A szállás mindentől gyalogtávolságra helyezkedett el a Medina területén belül. Itt Riádokban lehet megszállni, nagyon hangulatosak. A szállásról bővebb infó lent. Marrakech nagyon izgalmas és nyüzsgő város, ahol konkrét látnivalók nélkül, csak elveszni az utcákban is jó program. Ez Marokkó legfelkapottabb városa, itt rengeteg a turista, a vidéki részeken alig láttunk párat.

Medina

A Medina egy városrész, az UNESCO világörökség része. Én mindenképp azt javaslom, hogy ezen belül keressünk szállást, hiszen minden napszakban hangulatos és innen minden elérhető. Tulajdonképpen ez egy hatalmas piac, több kilométeres sugarú körben bármerre haladunk az utcákban végig árusokat, éttermeket és szolgáltatókat (például henna festést) találunk.

Éjszakai piac, főtér (Jemaa el-Fnaa)

A zsúfolt utcákból kiérve a főtéren lyukadhatunk ki, ahol esténként az éjszakai piac tárul elénk többek között. Ide kiérkezve a légkör és amit tapasztalunk leírhatatlan. Minden megtalálható, az árusok mellett szerencsejátékok, zenés, táncos előadások de még galamb show is. Érdemes itt vacsorázni, ezen a területen már elegánsabb éttermeket is választhatunk, de a leghangulatosabb és legpénztárcabarátabb a főtér közepén található placcon enni, ahol mindenfélét sütnek, főznek.

Jardin Majorelle

Az egyik legnépszerűbb látnivaló, egy botanikus kert, ahol a növényeken kívül a különleges, kék színű pavilonok, épületek is vonzzák a turistákat. A belépő 155 dirham/fő ha csak a kertben szeretnénk sétálni és a kék ház körül. Vehetünk kombinált jegyet is, amivel beléphetünk a berber múzeumba és az YVES SAINT LAURENT múzeumba is, így a jegy akár 315 dirhamba is kerülhet. Mindenképpen szükséges előre foglalni és kiválasztani az időpontot amikor érkezni szeretnénk. A bejáratnál általában hatalmas sor áll és csúszásban van a beengedés, de ha szerencsénk van maximum fél órás késéssel bejuthatunk. Előzetes jegyvásárlásra és időpont foglalásra ezen az oldalon van lehetőség: https://tickets.jardinmajorelle.com/Visite

Egyéb látnivalók Marrakechben

Mi egyéb látnivalót nem kerestünk fel, a paloták, múzeumok és egyéb helyek közül a Jardin Majorelle-t választottuk kizárólag. Aki szereti ezeket végigjárni, annak mindenképp érdemes ellátogatni például a Ben Youseef Madresa Korán iskolába, ami egy gyönyörű épület. Napközben tolonganak a turisták, érdemes reggel érkezni.
Bahia palota, El Badi palota, Marrakesh múzeum, Saadi sírok. Többek között ezek közül válogathat még, aki ilyesfajta programra vágyik.

Marrakech szállás: Dar Picolina, Booking.
Reggelit tartalmazza az ár. Ez volt az egyetlen szállás, ahol a parkolás nem volt megoldható, viszont segítettek abban, hogy hol parkolhatunk le a városfalon kívül, azaz hol érdemes és mennyibe kerül. (2€/nap).


Pár általam ajánlott program, amelyeket a GetYourGuide oldalán le is foglalhatsz:

Powered by GetYourGuide