Omán
Omán az egyik legbiztonságosabb és legbékésebb ország. Nekem az egyik kedvenc országom.
A barátságosság, vendégszeretet, amit itt tapasztal az ember, szinte már megható, emellett a természeti adottságok gyönyörű helyeket eredményeznek, a különleges kultúrájuk nagyon érdekes, az már csak hab a tortán, hogy az itt töltött idő alatt egyáltalán nem, vagy csak egyszer-egyszer botlik bele az ember más turistákba.
Az Ománi Szultánság ugyanis nagyon sok ember számára még mindig ismeretlen. Ez az elmúlt években talán változott, egyre több szervezett út és óceánjáró hajóút keretein belül is mennek már turisták, de még így is kicsi az esélye, hogy összefutunk ott bárkivel. Az érintetlentől már messze van, de a tömegturizmustól is.
Omán egyáltalán nem szeretne olyan lenni, mint más hasonló, gazdag, arab országok, városok például Katar, Bahrain, Szaúd-Arábia vagy Dubaj. Ezt arra értem, hogy ők nem szeretnének elmenni a felhőkarcolók és luxus, zsúfoltság irányába. Szabályozva is van az országban, hogy maximum milyen magas épületeket lehet építeni, Szeretnék megőrizni a saját, ománi kultúrájukat, amire nagyon-nagyon büszkék.
Omán beutazás, vízum
Ománba a legegyszerűbb eljutni itthonról Wizzairrel, egy átszállással Abu Dhabiban, ha saját szervezést veszünk figyelembe.
Abu Dhabi és Omán fővárosa, Muscat között jelenleg heti négyszer indít járatokat a Wizzair, az ország déli részén található Szalálába pedig heti ötször, de vannak olyan időszakok, amikor a járatok mindennaposak.
Erre az útra simán ki lehet fogni 6-7 ezer forintért jegyet, azaz ha találunk Abu Dhabiba Budapestről szintén jó árban jegyet, akkor nyert ügyünk van.
Dubajból vagy Abu Dhabiból is át lehet menni Ománba autóval, pár autókölcsönzőt megkérdeztünk és változó, hogy ki engedi át a határon az autóit, kinél pedig nincsen erre lehetőség.
Az országban 14 napon belül vízum mentesen lehet tartózkodni.
Ha 14 napot, vagy annál kevesebbet szeretnénk eltölteni az országban, akkor a beutazáshoz elegendő felmutatnunk a szállásfoglalásunkat, egészségügyi biztosítást és a visszaútra szóló repjegyünket.
Természetesen az országba útlevéllel lehetséges a beutazás, személyi nem elegendő.
Az aktuális beutazással kapcsolatos információk a konzuli szolgálat oldalán érhetők el: https://konzinfo.mfa.gov.hu/utazasi-tanacsok-orszagonkent/oman
Internet, pénzváltás
1 ománi riál 856 forint jelenleg (2023.július).
A nagyobb hotelekben és éttermekben elfogadják a bankkártyát, az ország fejlett ilyen szempontból is, de a piacokon és kisebb helyeken előnyben részesítik a készpénzt. Érdemes is vinni, mert sok olyan szituációba kerül az ember egy ilyen országban, amikor jól jöhet. (Hajókázás egy nem kiépített partról indulva, itt értelem szerűen nincsen terminál, vagy egy útszéli árussal való találkozás, vidéki faluban megállva vásárlás a helyi kisboltban, stb.)
Internet:
- A reptéren van lehetőség helyi sim kártya és internet csomagok vásárlására. Ha többen utazunk és viszünk egy plusz telefont, amibe a sim kártyát rakjuk, akkor erről a telefonról az internetet megosztva mindenki eléri azt.
- A különböző itthoni szolgáltatóknál is van lehetőség az internetet elintézni. A telekomnál például a világnet funkciót használva csak egy sms-t szükséges küldeni, majd 3490 ft-ért van is EU-n kívül internetünk 72 órán keresztül. Ez nem minden országban működik, de van lista róla, itt: https://www.telekom.hu/lakossagi/szolgaltatasok/internet/mobilinternet/kulfoldon/nem-eu-ban/2gb-EU-n-kivul
- Lehetőség még az esim kártya, melyről ide kattintva olvashatsz bővebben.
Omán közlekedés
Az ománi reptér hatalmas, az utazó forgalomhoz képest indokolatlanul.
Ez nem baj, csak meglepő volt, de legalább ha majd ez is egy forgalmas ország lesz nem növik ki a repterüket.
Autót bérelni a legcélszerűbb, vagy mondhatnám úgy is, hogy ez az egyetlen lehetőség, hiszen az országban nem létezik tömegközlekedés, ahhoz a távolságok pedig túl nagy léptékűek egy városon belül is, hogy sétáljunk.
A taxizás és az autóbérlés tehát a két opciónk, ami közül az autóbérlés a legmegfelelőbb, hiszen ha nem csak egy várost szeretnénk bejárni, hanem az országot, akkor így sokkal jobban megéri, mint taxival.
Ha nem komfortos valakinek vezetni egy idegen országban, arra is vannak megoldások. Személyi sofőrt, idegenvezetőt is fel lehet keresni, aki nem csoportosan hanem csak velünk foglalkozik, a saját autójával fuvaroz minket személyre szabottan.
Ebben nincsen tapasztalatom, de szerintem a legjobb ha egy helyi embert keresünk erre a célra.
Ajánlások: Yousuf-ot egy youtube videóban láttam, amikor valaki ajánlotta, ezt a videót itt éritek el: https://www.youtube.com/watch?v=Rh8HBrU3Hy4&t=167s
Elérhetősége: Whatsapp +968 9616 0404
Omán öltözködés, kultúra
Ománban nagyon fontosnak tartják a saját kultúrájukat, nagyon büszkék rá.
Ennek megőrzése érdekében szabályozva van például az is, hogy maximum milyen magas épületeket lehet építeni az országban. Nem szeretnének Dubajhoz hasonló, felhőkarcolókkal teli városokat, ez bele sem illene az itteni környezetbe és stílusba egyébként.
Arab ország lévén itt is nagyon erős az iszlám vallás, mindenki ezt gyakorolja.
Kivétel nélkül minden nő arab ruházatban jön szembe az utcán, abayát viselnek. Az arcuk teljesen kilátszik a ruhából, tehát nem olyan szigorú hagyományokat követnek, mint például a szaúdiak, akiknek csak a szemük látszik ki. De persze ez nem csak ország függő, itt is voltak, akiknek kizárólag a szemük látszott sőt, olyan nőkkel is találkoztunk, akiknek még az sem, de nem ez volt a jellemző.
A férfiak ománi ruházatot viselnek, ez kicsiben különbözik más arab ruházatoktól, ezt láthatjátok a képen is. (második képen az ománi viselet)
Na de miben kell nekünk, turistáknak lennünk?
Természetesen nem kell abayát hordanunk, teljesen átlagos ruházatban mászkálhatunk mindenfelé. Erről több helybélit is kérdezgettünk egyébként. Érkezésünkkor egy reptéren dolgozó nőt, a hotel recepciósát, stb. Mindenki azt mondta, hogy abban megyünk mindenhova, amibe szeretnénk.
VISZONT: jobban esik felöltözni, mi jártunk vidéki helyeken is, ott meg főleg. Nincsen belőle gond ha nem, viszont az ember itt nem találkozik európai emberrel, sőt semmilyen turistával, így egy szokatlan érzés alakul ki, már eleve ettől is megnézik az embert (nem rosszindulatúan, hanem kíváncsian). Több lány egyébként odajött és megkérdezte, csinálhat-e velünk/rólunk egy képet. Ez is mutatja mennyire kevésszer találkoznak turistával.
Mi mellkast, vállakat és térdet eltakaró, de lenge, nyári ruházatban mászkáltunk, így teljesen kényelmes volt.
Muscatban található egy nagyon szép és hatalmas mecset, aminek a meglátogatását ha nem szeretnénk kihagyni, ott természetesen kötelező megfelelő ruházatban vagy abayában megjelenni.
Kivételt képez még a fürdőruha viselet. A tengerben a nők vagy egyáltalán nem fürdenek vagy ha igen, akkor térdet, vállakat és mellkast eltakaró, búvárruhára hajazó viseletben. Nevesebb szállodák medencéiben, ami nem nyilvános tengerpart, ott szabad hagyományos bikinit viselni, ott többen is azt hordanak.
Programok, útiterv
A legtöbben Muscatban vagy Szalálában szállnak meg, az előbbi a főváros, utóbbi pedig egy nagyon szép tengerparti rész.
Nekünk Szalálára nem volt lehetőség és idő, ez plusz a sivatagi programok kimaradtak, inkább a fővárost és a vidéki részt szerettük volna felfedezni.
Biztosan visszatérünk Szalálába és a sivatagos részekhez is, addig viszont sajnos aki ezt keresi, az alábbi program ajánlóban nem fogja megtalálni.
Ha nektek is választani kell esetleg az ország északi és déli része között, akkor mindenképp az északit ajánlom, Muscatot és a vidéket, hiszen szép tengerpartos részt itt is lehet találni és ez a rész igazán különleges, Ománra jellemző, sivatag pedig máshol is van, így ha láttunk, tapasztaltunk már sivatagot és kevésbé fontos, mindenképpen azt a részét engedném el.
MUSCAT PROGRAMOK, LÁTNIVALÓK
Muttrah Souq - az óvárosi piac
A Muttrah városrészben érdemes egy sétát tenni a tengerparti szakaszon, a Cornichén, a kikötő mentén. Ide futnak be a nagy óceánjáró hajók és általában itt áll a szultán két yachtja is. Ománnak talán ezen a területén van a legtöbb esély arra, hogy más turistákkal találkozzunk, hiszen az óceánjárók itt rakják le őket egy kis piacozásra.
Itt található a bazár, (Muttrah Souq) ahová mindenképp érdemes bemenni. Ha vásárolni is szeretnénk, akkor érdemes azt mondani, hogy ismerjük az árakat. Ezt amiatt javaslom, mert az egyik eladó a beszélgetésünk során azt mondta, hogy a turistáknak más árat mondanak, mint a helyieknek, akik ide járnak vásárolni. Egyébként pont a felét, így félárra nyugodtan alkudjuk le a vásárolni kívánt termékeket.
A piac egyébként teljesen modern és tiszta, főleg ruhákat, fűszereket, parfümolajakat és lakásdekorációt vásárolhatunk. Érdemes nem csak a fő utcákon végighaladni, mi is egy eldugottabb részen botlottunk bele abba a boltba, ahol az eladó beavatott minket az árral kapcsolatos "titokba" és elmesélte a családi vállalkozásának, az kis üzletének a történetét.
A piac minden nap reggel 8 és este 10 között tart nyitva.
Az árusok 90%-a hagyott minket nyugodtan nézelődni, nem tapasztaltuk az arab világban megszokott nyomulós stílust.
Sultan Qaboos Grand Mosque
Az ománi szultánság legnagyobb mecsetje, az egyetlen ami nem muszlimoknak is látogatható, de csak délelőttönként 8-11 óra között lehetséges, péntek kivételével. A belépés ingyenes ha magunk járnánk körbe a helyet, viszont vannak akik felajánlják, hogy körbevezetnek minket egy megbeszélt összegért cserébe. Ha érdekesek számunkra olyan információk, miszerint itt található a világ második legnagyobb csillárja, vagy hogy az imaszőnyeget 600 iráni nőnek 4 évbe telt megszőni, akkor javaslom a vezetővel való sétát, mert ilyen jellegű információkat tudhatunk meg, mindemellett kérdezni is van lehetőség a vallásról, nők helyzetéről, amit csak szeretnénk.
A belépéshez nőknek teljes testet eltakaró ruházatot szükséges viselni, ilyet a bejáratnál lehet vásárolni vagy bérelni is, de a saját ruhánk is megfelelő lehet, amennyiben az hosszú alul-felül, bő, nem áttetsző, mindezek mellett pedig szükséges egy sál vagy kendő a mellkas-nyak-haj eltakarásához is.
Férfiaknak szintén hosszú felső és nadrág az elvárt.
Szerintem ez a két program - a piac és mecset - amelyek kihagyhatatlanok Muscatban, de ezen kívül látnivalók még például:
- operaház (Royal Opera House)
- a szultán palotája (Al Alam Palace)
- előbbi a múzeummal szemben található (The National Museum of Oman) - Omán történetének megismerése van itt lehetőség
Érdeklődéstől függően Muscatra elég 1-2 nap. Ami a fentiken kívül érdekes;
csak egyszerűen kocsikázni a városban,
bemenni egy helyi plázába (igazából semmi extra, de kíváncsi voltam milyen boltokat preferálnak, miket vásárolnak - és ugyan úgy van például H&M és egyéb általunk is ismert bolt, hiszen otthonra ők is öltözködnek a számunkra hagyományos módon, de ezek mellett tele van érdekes boltokkal is, például abaya boltokkal, plusz érdekes azt is látni, hogy milyen közösségi életet élnek egy-egy kávézóban),
meglátogatni Muscat melletti településeket - erről szól a következő program is.
Haramil Village halászfalu
Haramil Village egy kis falu Muscattól alig fél óra autóútra. Szerettük volna látni milyen a "vidéki" rész, az odavezető út és egy kisebb falu az országban. Haramil a tengerparton helyezkedik el, rengeteg csónak állt a partján, feltételezem az itt lakók halászatból élnek. Még egy kis mecset is található itt, amikor megérkeztünk éppen egy ima ideje volt, így amikor annak vége lett és az emberek kijöttek, kíváncsi, de kedves szempárok szegeződtek ránk.
A fentebbi, közlekedéssel kapcsolatos részben ajánlottam Yusufot, a helyi lakost, aki privát idegenvezetőként szívesen fuvarozza azokat, akik nem szeretnének autót bérelni. Olvastam, hogy ő szokta ide elhozni vendégeit, hiszen itt született. Mi ugyan nem vettük igénybe Yusuf szolgáltatásait, de az ötlet innen ered.
Itt nincsen programlehetőség értelemszerűen, a feeling és a látvány, ami érdekes.
TENGERPART, HAJÓKÁZÁS
A városi napok után, de még az ország belső részei előtt érdemes a tengerparti részen maradni ha vizes programokra vágyunk. A legszebb tengerparti szakaszok véleményem szerint Szalála környékén vannak, ami nagyon messze van és mi azt a részt nem fedeztük fel, ennek ellenére csodálatos tengerpartok vannak Muscathoz közelebb is, íme néhány:
- Al Jissah: néhány percre Muscattól. A strand az Al Jissah Hotel tulajdona, így azoknak, akik nem tartózkodnak a szállodában, fizetniük kell a belépésért.
- Al Qurum: Muscat központjában található 4 km hosszú, nyilvános strandterület.
- Al Bustan: az Al Bustan Beach egy fehérhomokos tengerpart, amelyet olyan hegyek vesznek körül, melyek elérik a tengert. Két területből áll, a nagyobb terület az Al Bustan Palace Hotelhez tartozik, így ezen a szakaszon privát strandolásra van lehetőség.
Még annyira nem volt hosszú az út idáig, hogy ilyen jellegű pihenésre vágyjunk, így teljesen másféle szakaszokat próbáltam keresni, mint ezek a privát partos szállodák.
A Google maps-et figyelgetve, ráközelítve, lassan végignézve a közeli öblöket találtam is egy szimpatikusat, ahol lehetett motorcsónakot is bérelni. Ez egy kiépítetlen partszakasz volt, szinte le kellett mászni a parthoz, de tökéletes opció volt a fürdésre, a motorcsónak bérlést pedig mindenképpen ajánlom, mert csodálatos, tiszta, eldugott vizekhez, kis szigetekhez lehet eljutni, ott kikötni és elidőzni, figyelni a színes halakat, stb.
Az öltözködési szokásokról szól külön bekezdés, de itt is megemlítem, hogy ugyan nem szól senki egy bikiniért, de ahol helyiek is tartózkodnak ott komfortosabb és jobb érzés odafigyelni a minél többet takaró darabok viselésére. Rajtam a fürdőruhán fürdő short és egy póló is volt, a videókon és képeken is így láttam előtte másoktól. Persze ha motorcsónakozunk és nincsen rajtunk kívül senki azon a szakaszon, ahol kikötünk úszni vagy sznorkelezni egyet, akkor teljesen mindegy.
NIZWA
Nizwáról körülbelül annyit tudnék áradozni, mint ebben a bejegyzésben minden másról összesen, de nyugi, nem fogok. Egy viszont biztos, ha egy dolgot nézhetnék meg Ománban, akkor ide jönnék. Az egész térségben nagyon más a hangulat, iszonyú különleges a kultúra és érdekes minden apró részlete. A beduin szokásokat és az igazi ománi hangulatot tapasztalhatjuk itt meg.
Nizwa az Ad Dakhiliyah régió legnagyobb városa, régen Omán fővárosa volt, és egyben a kereskedelem központja. Ezt érzékelteti a minden pénteken megrendezett élőállat piac is, amelyről az országból mindenhonnan érkeznek kereskedők állataikkal. Ellenben ha nem pont egy pénteki napon tartózkodunk itt, akkor is megéri ellátogatni a piacra, az igazi beduin kultúra és hagyományok megtapasztalása garantált, de nem csak a piacon, ez egész Nizwára jellemző. Mint minden piacra, ide is érdemes reggel vagy délelőtt érkezni.
Ennek megfelelően a délutáni programnak tökéletes az erőd, amely a piac mellett van. A bejáratnál szükséges jegyet vásárolni, valamint itt figyelni kell az öltözetre is nők esetében, mert ha vállat, mellkast és térdet nem eltakaró ruházatot választottunk aznapra, akkor ránk adnak egy kendőt vagy hosszú szoknyát, amit utána a kijáratnál visszaadhatunk.
A vár nagyon érdekes belülről, minden helyiségben találunk 1-1 kiállítást régi tárgyakból, ománi történelemmel kapcsolatos történetekből, sőt van olyan helyiség, amelyben régi börtönre bukkanhatunk. Lovagi tornák, egyéb előadások is vannak folyamatosan, de ami a legérdekesebb volt szerintem, hogy helyi beduin nők a területen parfümöt, olajokat, karkötőket, táskákat vagy éppen beduin maszkokat készítenek, ezeket pedig meg lehet nézni és vásárolni.
A bejárattal szemben egy beduin nő speciális, ománi kenyeret készített (naan szerű volt) mindenféle ízesítéssel.
A piac és az erőd után esti programnak Nizwa szűk utcáit ajánlom felfedezni egy vacsorával egybekötve. Nagyon különleges a hangulata ezeknek az utcáknak és épületeknek, ezáltal az itt található szállásoknak is.
Mindenképpen szeretném ajánlani a szállásunkat, a "Nizwa Heritage Inn"-t. Bookingon foglalható, egy éjszaka két főre reggelivel jelenleg (2023.11) 18 975 forint.
A recepció egy nagy, szőnyeggel ellátott helyiség, ahol a földön ülve volt lehetőség teázásra, itt esténként jókat társasoztunk. Egyébként a szobában a nappalink is ez a "földön ülős, szőnyeges" stílus volt, az épület és a folyosók, ahonnan a szobák nyíltak pedig teljesen olyan hangulatú, mintha egy várban lenne az ember.
Este a vacsora közben láttam egy férfit egy arab lovat vezetni a szűk utcákban, akit azonnal kifaggattam, hogy honnan jött, hol vannak itt lovak, stb. Rendkívül segítőkész volt és whatsappon számot is cseréltünk, így kerültünk másnap mielőtt elhagytuk volna Nizwát, a lovardába. Akinek szintén fétise, hogy mindenhol a lovakat kergeti, az írjon rám és megadom az elérhetőségét. Körbevezetett minket a lovardában és megmutatott pár trükköt az egyik pacival.
HEGYEK, OÁZISOK, EGYÉB PROGRAMOK NIZWA ÉS MUSCAT KÖZÖTT
A térképet megnézve jól látszik, hogy Nizwa és Muscat között végig egy hegységes rész húzódik.
Visszainduláskor Nizwából Muscat felé így még kinéztünk egy helyet a hegyen, Wadi Bani Habib-ot, ami egy kis falu 2000 méteren, és meglepően sok kép volt feltöltve róla Google Maps-en, így érdekesnek gondoltuk. Az is volt, főleg az odavezető út.
Nizwából kicsekkolás után nekiindultunk tehát, az út 1 óra 10 perc Wadi Bani Habib-ig (a falu lentebb az első képen szerepel). A hegyre felvezető út elején van egy ellenőrzőpont, utána pedig megkezdődik a szerpentines hegymenet. Az út végig tökéletes - mint ahogyan az az egész országra is jellemző - és tele van vészfékező sávokkal lefelé a sok kamionnak.
Útközben láttunk férfiakat főzni, vagy legalábbis valamit készíteni az út szélén, meg is álltunk, hogy mi lehet az (második kép lentebb). Egy ománi, speciális édességet készítettek, elmesélték mi van benne, adtak kóstolót, nagyon érdekes volt velük beszélgetni, de ez az út tele van ilyen lehetőségekkel, érdemes mindig megállni és kiszállni ha valamit érdekesnek találunk.
Oázisok mellet is elhaladhatunk, már főleg a hegyről leérve, úton Muscat felé. Itt rengeteg vízelvezető és gyűjtő csatorna volt kialakítva mindenfelé, amelyek áthaladtak az itt élők telkein (harmadik kép). Azt mesélték a helyiek, hogy a hegyről lefolyó vizet gyűjtik össze, amit aztán használni tudnak, de minden háznak csak meghatározott időtartamig van lehetősége, a rendszer utána elzáródik és jön a következő háztartás. Tehát ha valaki minden nap 1 és 3 óra között kerül sorra, akkor vagy akkor intézi el a vízzel kapcsolatos teendőit, vagy összegyűjti a vizet és későbbre halasztja azokat.
Ezután a kaland után volt idő megállni még egy faluban Muscat felé; Imtiben.
Nem igazán tudom hogyan nevezzem azt a helyet, ahová elmentünk, a google "történelmi jelentőségű hely"-nek írja, én egy szabadtéri múzeumhoz tudnám hasonlítani régi, elhagyatott házakkal, oázisokkal. De beszéljenek helyettem a képek, ha időtök engedi tegyetek itt egy sétát.
PIHENÉS, LEZÁRÁS
Ománi utazásunk utolsó két napját egy hasonló helyen töltöttük, mint a tengerpartos résznél említett privát partos szállodák, hiszen a többnapos felfedezés után vágytunk egy kis pihenésre, valamint az út végéhez érve egyébként is vissza kellett térnünk a fővárosba, a reptér miatt.
Ha más is vágyik rá, akkor szerintem ez tökéletes lezárása és kipihenése az útnak.
Omán nagyon sokszínű ország, remélem kedvet kap mindenki egy hasonló kalandhoz, és ha még a sivatagi részt is be tudjátok iktatni a városnézés, hajókázás, hegyvidékek és vidéki kirándulások mellett, azzal már tényleg majdnem mindent tapasztalhatunk egy országon belül, nem beszélve a különleges kultúráról és a végtelenül kedves, segítőkész emberekről.