Szaúd-Arábia

2023.06.14

"Történelmi jelentőségű lépés keretein belül 2019. szeptember 27-én Szaúd-Arábia megnyitotta kapuit a turizmus előtt, lehetővé téve a turista célú vízumkérelmezést több mint 50 ország, köztük magyar állampolgárok számára is."
Ezután pedig máris következett a Covid, tehát épphogy nyitott, de be is zárt. A Wizzair 2023 év elejétől kezdett járatokat indítani közvetlenül Budapestről. Mi 2023 májusban látogattunk el először, amikor még egyáltalán nem találkoztunk turistával. Ez még jó darabig így lehet, viszont rohamléptékben változik és fejlődik ez az egykor zárt ország, tehát aki még az előtte lévő időszakot szeretné megtapasztalni, menjen minél hamarabb!


Beutazás, vízum


A Wizzair már repül közvetlenül Budapestről az országba Rijádba és Dzsiddába is. Amikor mi voltunk, akkor még Dammamba is repült, de ez megszűnt. Már az első járatokkal elmentünk, és akkor még a szaúdi kormány támogatta a repülőjegyeket, ezzel is odacsalogatva az utazókat. Így egy Budapest - Dammam út 3500 forint volt / fő / út. Ez amiatt volt nagyon jó, mert ezt a 4-5 órás utat ennyi pénzért megtenni brutál kedvező, de a legjobb benne, hogy ezzel nagyon közel kerülünk az Emírségekhez, így Szaúdiból mindösszesen 6000 forintért tudtunk tovább repülni Abu Dhabiba, majd átautózni Dubajba. 9500 forintért enyhén szólva nem rossz eljutni oda, szóval érdemes ellenőrizni Szaúdin keresztül a jegyeket!

Ennek a buktatója a vízum. Hiszen hiába csak átszállnánk Szaúdiban, akkor is kell jelenleg vízum, ami nem olcsó.  Így csak akkor éri meg az országon keresztül utazni az Emírségekbe, ha amúgy is megnéznénk Szaúdit. A vízum átszámítva kb. 44 ezer forint, de van két légitársaság aki ingyenes "stopover" vízumot biztosít a repülőjegyhez 96 órán belüli tartózkodás esetén.
A szabályok folyamatosan változnak, hogy kell-e vízum csak átszálláshoz, azt az is befolyásolja, hogy változik-e a tranzitunk. A konzuli szolgálat oldalán mindig olvasható a frissített, aktuális beutazási szabályzat: https://konzinfo.mfa.gov.hu/utazasi-tanacsok-orszagonkent/szaud-arabia

A vízum igénylésre lehetőség van előre, online is, de érkezéskor a repülőtéren is, pontosabban négy repülőtéren, melyek: 

  • Dzsidda: King Abdulaziz nemzetközi repülőtér
  • Rijád: King Khalid nemzetközi repülőtér
  • Dammam: King Fahad nemzetközi repülőtér
  • Medina: Prince Mohammad bin Abdulaziz nemzetközi repülőtér

Mi ezt az opciót választottuk. Érkezéskor az automatáknál kell kitölteni minden adatot, majd bankkártyával fizetni és már meg is kapjuk a vízumot.

Természetesen útlevél szükséges a beutazáshoz.

A bevihető dolgokról is tájékozódjunk, ezt szintén a konzuli oldalon tehetjük meg. Amikor beértünk a szaúdi légkörbe, onnantól nem szolgáltak fel alkoholt már a gépen sem. Bevinni tilos, a mai napig halálbüntetés adható. 


Közlekedés

Tömegközlekedés nem igazán létezik az országban. Vannak helyi buszok a nagyobb városokban, de csak pár vonal és elég lassúak. A taxi a Bolt és Careem esetében pedig nagyon olcsó, így az praktikusabb.
Saptco busszal is lehet közlekedni a városok között, például Rijád és Dammam között. SAR vonat is jár Rijádból több irányba, erre érdemes nagyon hamar foglalni.

Az autóbérlést ajánlom leginkább. A turizmus csekélysége miatt azonban mi nem találtunk olyan céget, ahol lehetett volna hitelkártya nélkül autót bérelni, így a reptéri irodával is rendelkező Sixt-et választottuk. Ezen az oldalon tudsz többek között autót keresni.
A vezetési stílusukat tekintve észnél kell lenni, de abszolút vállalható.

Az országban járdákkal sem nagyon lehet találkozni, de egyébként ez más arab országokra is igaz, hiszen nem sétálásra vannak berendezkedve a 40 fok és a nagy távolságok miatt. A magas hőmérséklet miatt mindenki a kocsijából intézi a dolgokat, autós lehetősége szinte mindennek van: starbucks, gyors éttermek, de még a hagyományos éttermek esetében is áll valaki az út mellett sokszor, aki kihozza a menüt az autóhoz, sőt még az atm-ből a pénzt is a kocsiból vehetjük le.

Dammamból utaznál Bahreinbe? Az "infók, tippek" menüpont alatt találsz bővebb információt.


Öltözködés, kultúra

A legérdekesebb része. Szinte mindenki kíváncsi az ismeretlen, nem megszokott, eltérő dolgokra. Bárhová megyünk, mindig próbálunk minél többet beszélgetni a helyiekkel. Itt is feltettük a kérdéseinket az öltözködésről, nők helyzetéről, véleményükről a turistákról, internetes cenzúráról.
Készült erről egy podcast is, ha meghallgatnád akkor itt éred el spotifyon: https://open.spotify.com/episode/1VsgNfFkuFedOZJv4dCLZP itt pedig youtubeon:

Aki nem hallgatná meg, annak pár infó röviden:

Hallgattam én is indulásunk előtt egy nagyon érdekes podcastot, amiben az utazók még a nyitás után közvetlenül jártak az országban, majd ugyanez az utazó már a "Wizzaires" indulás után szintén elment még egyszer. Egy rövid, ráadásul covidos időszak telt el a kettő között, mégis hatalmas változásokról számolt be. Például az első út alkalmával nem látott még nőt az utcán, pláne nem dolgozni, valamint házassági szerződésre volt szükségük szállásfoglaláshoz.

Azóta rengeteg nőt lehet látni az utcán és dolgozni is, de a házasság nélküli foglalással kapcsolatban én sem tudtam mire számítsak, hiszen a törvény világosan leírta indulásunk előtt, hogy NEM kell nem muszlim pároknak házassági szerződés ahhoz, hogy foglalhassanak közös hotelszobát. Ennek ellenére a bookingon a szállások magán véleménye nem ez volt és bármelyikre írtam rá, kérte. Így indultunk neki, bizonytalanul, hogy együtt vagy külön fogunk-e aludni, de végül nem kérte sehol senki a jogszabálynak megfelelően.

A másik kérdőjel az öltözködés volt, főleg nőként esetemben. Vegyes eseteket hallottam, valaki csadorban / abayában ment, valaki pedig hétköznapi öltözetben. A legelején a nyitásnak még a vízumkérelem része volt, hogy a nőknek be kellett pipálni, hogy abayában tartózkodnak a látogatás alatt, azóta ez nem szükséges egyáltalán.
Országon belül nagyon eltérő, hogy mit tapasztalunk. Rijádban és nagyvárosokban simán látunk farmer-pólós nőket, míg Dammamban és vidéki részeken ez a nullával egyenlő és minden nő csadorban van.
Én végül hosszú és bő nadrággal és felsővel készültem, mint más muszlim országok esetében is, de elvittem az abayámat is, ha esetleg úgy komfortosabb lenne.
A repülőtéren, piacokon, múzeumban, több helyen is rákérdeztem férfiaknál, nőknél egyaránt, hogy mit gondolnak az öltözékemről? Eltakarjam-e a hajamat a sálammal, amit hurcoltam mindenhová? Mindenhol mosolyogva mondták, hogy dehogyis, ez az ő kultúrájuk, nem az enyém. Ettől függetlenül jobb érzés - ha nem is csadorban meg sállal a hajunkon - de legalább hosszú és bő öltözetben tartózkodnunk. Férfiként a rövidnadrág, póló kombó tök okés.

Pár érdekesség:

- A vallás szerint 4 felesége lehet egy férfinak, ennek megvan a miértje és a - szerintük - logikája, (podcastban elhangzik) ezzel valaki egyetért és eszerint is él, de nem mindenki, ez megosztó köztük is, számít, hogy ki mennyire modern gondolkodású.
- Női ruházat: szeretik ezt hordani, nekik nem megterhelő, ezt szokták meg. A kislányok várják, hogy csadort viselhessenek, hiszen az "felnőttes" és az anyjuktól ezt látják. Alatta modern farmer, póló vagy egyéb ruházat van, amit otthon viselnek.
- A házaikban van férfi és női lakrész is. A közös helyiségekben hiába családról van szó, ugyanúgy csadort viselve találkoznak a nemek, de ez is családfüggő.
- Az éttermekben található családi rész, ahol étkezni tudnak a nők is anélkül, hogy a családon kívül más is meglátná őket csador nélkül. Ezekben teljesen el vannak szeparálva a többi vendégtől. Ha ez a szektor foglalt az adott étteremben, akkor tovább állnak. A mekiben például függönnyel eltakart, próbafülke szerű elrendezésben találhatók az asztalok.
- Nagyon sokat kérdeztek a mi szokásainkról és öltözködésünkről is.
- A netflix, disney+ és egyéb platformok sem működnek hibátlanul, cenzúrázva vannak.
- Amikor beértünk a szaúdi légkörbe, onnantól nem szolgáltak fel alkoholt már a gépen sem. Bevinni tilos, a mai napig halálbüntetés adható.

Az biztos, hogy ahogyan a nyitás óta elindultak ők is világot látni, utazni, egyre több dolgot tapasztalnak, úgy alakulnak, változnak és lazulnak. Plusz fentebb is említettem, de hatalmas a különbség a fővárosban és egy vidéki részen, ahol pláne nem jár turista.


Internet, pénzváltás

Pénzváltás: lehetséges szinte mindenhol kártyával fizetni, még a Revolut is működött. A piacok és egyéb kevésbé modern helyek esetében viszont szükség van készpénzre is. Dollárt is elfogadnak bizonyos helyeken, valamint azt és eurót érdemes kivinni, majd a reptéren vagy a városban váltani szaúdi riált.

Internet opciók:

  • Érdeklődés a saját, itthoni szolgáltatnál: a Telekomnál létezik a világnet funkció, ami egy sms elküldése után már aktiválja is az EU-n kívüli mobilnetet a felhasználóknak 3450 forintért, melyet 72 órán keresztül vagy a 2 GB erejéig tudunk használni, amelyik hamarabb letelik.

  • Airalo applikáció: hosszútávon jobban megéri, mint három naponta az sms-t küldözgetni egy Telekomos esetében. Az Airalo egy applikáció, aminek a segítségével e-sim kártyát lehet vásárolni, majd ezt hozzárendelni másodlagos simként a telefonunkhoz. Választhatunk országot, hogy hol szeretnénk mobilinternetet vásárolni, de régiót is lehet választani (pl. Ázsia) ha több országba látogatnánk, hogy ne kelljen minden ország előtt aktiválni. Ezután választhatunk időtartamot és mobilinternet mennyiséget is, majd fizetés után még pár beállítás és kész is. Szerintem ez a legkényelmesebb, legköltséghatékonyabb megoldás.
    Az airalo-ról bővebben itt írtam, ha szükség van segítségre a beállításához nézd meg.
    Az első vásárlásból pedig 3 $ kedvezmény jár ezzel a kuponkóddal: REKA5716. (Mindenki, aki regisztrál, annak generál a rendszer egy ilyen kódot, így ha ketten is vásároltok az airalo-n, akkor elég az egyikőtöknek az én kódomat használni, a másik kódnak már használhatjátok a sajátotokat, így kétszer kap valamelyikőtök kedvezményt.)

  • Ennek megfelelően opció az is, hogy viszünk egy plusz telefont, ha van otthon ilyesmi tartalékba, és abba vásárolunk egy sim kártyát. Ehhez jár ugyanúgy előfizetés a mobilinternet mellé, így arról kedvezőbben tudunk telefonálni is, ha azt nem internetalapon tennénk. A sim kártyát ebbe a telefonba belerakva meg tudjuk osztani a mobilnetet és mindenki használhatja. Hátránya, hogy ezt mindenhová vinni kell. Ilyen sim kártyát könnyen beszerezhetünk érkezés után a reptéren, ahol választhatunk a szolgáltatók és csomagjaik közül, általában segítenek is behelyezni a simet.

Dammam és Al Khobar látnivalók, programok

Az a helyzet, hogy ezen a területen nincsenek kifejezetten látnivalók, legalábbis nem olyan formában kell rá gondolni, mint amikor egy városnézés során pipálgatjuk ki az épületeket és különböző programokat. Nem turistákra voltak eddig berendezkedve, így azt tudjuk csinálni, amit a helyiek is a szabadidejükben. Itt szerintem amúgy is a legérdekesebb "csak úgy lenni". A kultúra érdekes önmagában annyira, hogy sétálni is izgalmas.

Khobar Corniche

A látnivalóktól a fentebb leírtak miatt ne várjunk olyan programokat, amik majd nagyon lekötnek minket, inkább csak egy iránymutató, hogy ezek mentén haladva, ezeket érintve bejárhatjuk a területet, de a legérdekesebb itt nem egy tengerparti sétány lesz, hanem az odafele úton tapasztaltak.
Ez a Khobar Corniche például egy tengerparti sétány a végén egy víztározóval, aminek a tetején egy kis kávézó található. Szép addig az 5 percig, amíg autóval végighaladunk mellette, de 40 fokban nem kellemes program itt sétálgatni. A képeken látszik, hogy rajtunk kívül nem is volt itt senki, de este biztosan van élet, mert akkor jelentek meg az emberek máshol is, mire lehűlt az idő kicsit.


Land of Civilizations & Qara Mountain

Egy nagyon érdekes hely, ahová elsősorban a Qara Mountain miatt látogatnak el az emberek, de a legérdekesebb része mégsem ez, hanem az ezt megelőző bemutató Szaúd-Arábiáról.
Ez annyit takar, hogy érkezés után, a jegy megvásárlását követően, de még a kinti látnivaló előtt egy termen keresztül haladunk át, ahol az országgal kapcsolatos összes információ megtalálható. Vallás, öltözködés, politika, oktatás, történelem, stb. Ezeket el is olvashatjuk, de a legjobb megszólítani az itt dolgozókat és egy tea kíséretében kérdezni BÁRMIT. Direkt rákérdeztünk, hogy van-e tabu téma, mi az ami belefér, de ők nagyon laza és jó fej fiatalok voltak, akik szívesen válaszoltak az országgal kapcsolatos összes kérdésünkre sőt, a többfeleségű életet, terrorizmust, ez utóbbi helytelen összemosódását az iszlám vallással is érintettük.

A hely 2 óra autóval Al Khobartól, a belépő 50 riál.


Marina Mall

Ehhez nincs sok hozzáfűzni valóm, ha valaki kíváncsi egy helyi plázára, hogy milyen üzletek találhatók meg benne, az látogasson el. A legnagyobb pláza a környéken. A legjobbak az abaya és csador boltok, ahol - a mi szemünkkel - ugyanolyan fekete leplek sorakoznak.


Heritage Village

Ez egy múzeum és étterem helyi konyhával. A múzeum részén járműveket, egyéb tárgyakat és szokásokat is bemutatnak. A belépő felnőtteknek 30 riál.
Weboldal: https://heritage-village.com.sa/


Piacok

A környéken található hús, hal, zöldség-gyümölcs, ruha és parfüm piac is.
Térkép:
Dammam Vegetable Market
Dammam Traditional Market
Fish / meat / poltry Market


Sivatagi programok, tengerpartok

A helyiek késő délután kezdenek el mozgolódni, programokat szervezni a hőség miatt. Ebből adódik, hogy egész sokáig van nyitva minden, éjfélkor még simán ülhetünk egy tengerparti büfében vagy sétálhatunk egy parkban úgy, hogy nyitva vannak a foodtruck-ok amellett. Hétvégén esténként nagy tömeg és élet van ezeken a helyeken.

A fiatalok a sivatagban esténként dzsip rallykat szerveznek, szinte minden sivatagi út mentén belefuthatunk ilyesmibe. Érdemes kiszállni és megnézni, hiába egyedüli nőként és európaiként álltam ott, nagyon kedvesek voltak. Mivel az alkohol tilos, ők ilyen formában szórakoznak.

Sivatagi programok: quad, tevegelés, jeep túra. A szokásos programok itt is elérhetőek. Egész napos programot például itt lehet foglalni: https://mysauditours.com/tours/desert-safari-dammam

Tengerparti programok: A fürdés nem egyszerű olyan szempontból, hogy nincsenek nyilvános strandok. Ha találunk, akkor az is olyan, hogy kabin szerű, elválasztóval ellátott helyiségek vannak, ahol a családok tartózkodhatnak, így a nők elszigetelve tartózkodhatnak a parton. Fizikailag sok helyen lehet bemenni a tengerbe, - és ugyan nem tiltja senki - de én nem javaslom, hogy bikinire vetkőzve megfürödjünk akárhol, mert nem lesz komfortos érzés.
Nagyobb szállodák rendelkeznek privát partszakasszal, ahol lehetséges fürdőruhában fürdeni, de itt is csak férfiakat fogunk így látni, a nők a partról vigyáznak a gyerekekre.


Kocsikázás a modern és régi részeken

Jó program szimplán csak lakóparkokba bekocsikázni és nézelődni hogyan, milyen épületekben, körülmények között élnek az ott lakók. Nagy lehet a kontraszt egy Al Khobarban található, modern lakópark és Dammam régi utcái között.


Szállás ajánlás: Ashbilia Suites. Bookingon foglaltuk, nagyon tiszta szoba, jó reggeli és kedves személyzet. 3 éjszaka 2 főre reggelivel 52 ezer forint, ami nagyon jó ahhoz képest, hogy Szaúdiban ennél sokkal drágább szállások a jellemzőek.

Powered by GetYourGuide