Szingapúr

2023.10.30

Szingapúr, hivatalosan Szingapúri Köztársaság egy független ország, törpeállam Ázsia délkeleti részén. Az ország főszigetét északról csupán egy szoros választja el Malajziától, míg a déli részen közel 60 kis sziget áll szingapúri fennhatóság alatt.

Éppen amiatt, mert ilyen közel van Malajziához, sokan összekötik a két országot egy utazás alatt. Mi is így tettünk, egy három országot érintő utazás kezdete volt Szingapúr, ahol 3 napot töltöttünk. Lejjebb teljes program ajánlót találsz napokra lebontva, majd Malajziára átkattintva szintén, így ezeket összerakva készen is van egy útiterv.


Szingapúr beutazás, vízum

Ez a rész sosem egyszerű, hiszen a covid óta gyakran változnak a beutazás feltételei, így mindig szükséges azokat ellenőrizni. Erre a legmegbízhatóbb platform a konzuli szolgálat oldala, ezt Szingapúrra vonatkozóan ide kattintva csekkolhatjátok.

Jelenleg a beutazás egyszerű, két dolog kell hozzá csupán:

  • útlevél, amelynek a beutazástól számítva még legalább 6 hónapig érvényesnek kell lennie,
  • és regisztráció. A regisztrációhoz szükséges link - amennyiben szükség van rá jelenleg - megtalálható a konzuli szolgálat szingapúri oldalán.

Magyar állampolgárok 90 napon belül vízummentesen tartózkodhatnak az országban.

Érkezés után tehát nagyon gyorsan el lehet hagyni a repteret, a regisztrációnkat nem ellenőrizte senki és még pecsétet sem kaptunk, de nem azért, mert e-kapuhoz mentünk a belépésnél, hanem amiatt, mert Szingapúrban már egyáltalán nem használnak pecsétet a reptéren, minden elektronikusan működik.
(Aki pecsét gyűjtő, és megpróbál kérni, sajnos annak sem adnak, mert nincsen nekik egyáltalán.)


Szingapúr internet, pénzváltás

A pénzváltás gyors és egyszerű, nem kell itthon szingapúri dollár után kutakodni, elég ha viszünk eurót vagy dollárt, amit a reptéren vagy a városban beválthatunk.
Nincs szükség túl sok készpénzre egyébként, az országban minden nagyon modern és elektronikus, így csak biztonsági okokból érdemes váltani.

Internet opciók:

  • Érdeklődés a saját, itthoni szolgáltatnál: a Telekomnál létezik a világnet funkció, ami egy sms elküldése után már aktiválja is az EU-n kívüli mobilnetet a felhasználóknak 3450 forintért, melyet 72 órán keresztül vagy a 2 GB erejéig tudunk használni, amelyik hamarabb letelik.
  • Airalo applikáció: hosszútávon jobban megéri, mint három naponta az sms-t küldözgetni egy Telekomos esetében. Az Airalo egy applikáció, aminek a segítségével e-sim kártyát lehet vásárolni, majd ezt hozzárendelni másodlagos simként a telefonunkhoz. Választhatunk országot, hogy hol szeretnénk mobilinternetet vásárolni, de régiót is lehet választani (pl. Ázsia) ha több országba látogatnánk, hogy ne kelljen minden ország előtt aktiválni. Ezután választhatunk időtartamot és mobilinternet mennyiséget is, majd fizetés után még pár beállítás és kész is. Szerintem ez a legkényelmesebb, legköltséghatékonyabb megoldás.
    Az airalo-ról bővebben itt írtam, ha szükség van segítségre a beállításához nézd meg.
    Az első vásárlásból pedig 3 $ kedvezmény jár ezzel a kuponkóddal: REKA5716. (Mindenki, aki regisztrál, annak generál a rendszer egy ilyen kódot, így ha ketten is vásároltok az airalo-n, akkor elég az egyikőtöknek az én kódomat használni, a másik kódnak már használhatjátok a sajátotokat, így kétszer kap valamelyikőtök kedvezményt.)
  • Ennek megfelelően opció az is, hogy viszünk egy plusz telefont, ha van otthon ilyesmi tartalékba, és abba vásárolunk egy fizikai sim kártyát. Ehhez jár ugyanúgy előfizetés a mobilinternet mellé, így arról kedvezőbben tudunk telefonálni is, ha azt nem internetalapon tennénk. A sim kártyát ebbe a telefonba belerakva meg tudjuk osztani a mobilnetet és mindenki használhatja. Hátránya, hogy ezt mindenhová vinni kell. Ilyen sim kártyát könnyen beszerezhetünk érkezés után a reptéren, ahol választhatunk a szolgáltatók és csomagjaik közül, általában segítenek is behelyezni a simet.


Szingapúr közlekedés

Szingapúrban érdekesség, hogy nem vásárolhatnak az itt élők csak úgy autót. Autóval rendelkezni ebben az országban szinte luxus. A menete, hogy autóvásárlás előtt be kell szerezni egy tíz évre szóló jogosultsági igazolást (Certificate of Entitlement / COE). Ez 104 ezer szingapúri dollárba, azaz 27 millió forintba kerül. És akkor még nincs is autónk.. Ez arra jogosítja fel a tulajdonost, hogy egy "A" kategóriás, azaz alsó- vagy középkategóriába sorolható autót vegyen. Ha valaki nagyobb járművet, mondjuk egy dzsipet szeretne, annak még inkább a zsebébe kell nyúlnia.

Az autóbérlésnek nem csak emiatt nem néztem utána, hanem  - mert hiába vagyok híve és tartom a leghasznosabbnak nem csak kényelem de rugalmasság, élmények szerzése céljából is - városokban, városnézéshez nem szoktam választani. Ilyen esetekben a tömegközlekedés a leglogikusabb főleg, ha az fejlett is az aktuális városban.

Itt Szingapúrban pedig mint minden más, ez is fejlett. Emeletes vagy hagyományos buszokkal, monorail, metro használatával, ritkán 1-1 taxiúttal kiegészítve tökéletesen lehet kivitelezni az itt töltött napokat.
A rendszer a buszok esetében úgy működik, hogy felszálláskor érinteni kell a bankkártyánkat, (személyenként egyet enged a rendszer és a Revolut is működött) majd leszálláskor szintén. Ha ezt elmulasztjuk a leszálláskor, akkor egészen végállomásig vonja a díjat. Ezeket egyébként nem azonnal vonta le, hanem pár nap múlva, és 3 napon át tartó, viszonylag sűrű buszhasználatra összesen 4000 forintot.

A monorail és metro esetében mindig az aktuális megállóban szükséges jegyet venni. Egy jegy egy útra (általában max 4 megállókat mentünk) valamivel több, mint 1 $ volt.

Vannak mindenféle bérletek, többórás és többnapos felosztásban is, ezeket itt lehet megtalálni:
https://thesingaporetouristpass.com.sg/type-of-passes/ 
Mi nem használtunk ilyeneket, de az "STP charm" nevű opció a kis sellőfarkú oroszlánnal - ami Szingapúr egyik jelképe - nagyon jó emléknek is szerintem.


Program ajánló, útiterv

Szingapúr egy nap alatt is bejárható rohanósan, ha csak a legfontosabb helyekre szeretnénk eljutni. Akik Malajziából jönnek át gyakran csinálják így, mert Szingapúr elég drága város, többszörös árak vannak Malajziához képest, ezzel az egynapos megoldással pedig a szállásfoglalás kihagyható. Láttunk egyébként több kapszula szállást a városban, ha valakinek ez szóba jöhet akkor mindenképpen megoldás az olcsó szállásra.

Három éjszakát töltöttünk itt, de ebből csak 2 teljes napunk volt, a programokat emiatt két részletre bontva írom le:

Első nap


Changi repülőtér

Aki nem hallott volna még róla, Szingapúrban a reptér is látványosság, hiszen az itt található, Jewel-nek keresztelt épület egy komplett, 4 hektáros esőerdőt rejt 3000 fával és a világ legnagyobb beltéri vízesésével. A Jewel közvetlenül csatlakozik az 1-es terminálhoz, de a többi terminálról is könnyen elérhető mozgójárdák vagy monorail segítségével.
Induláskor és érkezéskor is elérhető az a terület, így nem szükséges azon izgulni, hogy ha csak érkezünk vagy csak indulunk innen, akkor lemaradunk róla.

Marina Bay Sands

Szingapúr egyik jelképe ez az épület 2010 óta. Akkoriban a világ legdrágább épületének számított, építése 5,7 amerikai dollárba került. Kinézete egyedi, három épületének tetején egy csónakra emlékeztető épület fekszik. Benne található luxushotel, éttermek, üzletek, színház és egyéb szórakoztató központok.

A hotelben az 55. emeleten található egy medence bárral, ahonnan a kilátás csodaszép. Sajnos nincsen lehetőség külön a medence és bár területére belépőt vásárolni, ez csak szállóvendégek számára van fenntartva. Nézzétek meg, hogy az aktuális időszakban mennyibe kerül egy szoba egy éjszakára és, hogy megéri-e. A világ különböző pontjai tele vannak magasan található medencékkel szép kilátással, ahová lehet külön medencés belépőt vásárolni, ha valaki például megy Malajziába, Kuala Lumpur tele van ilyen szállásokkal baráti áron.
Na de mi azért tettünk egy próbát, és hívtunk egy liftet. A liftben csatlakoztak hozzánk szállóvendégek is, akik a kártyájuk hozzáérintésével már szabad utat is adtak nekünk az 55.emeletre. Ha már fellógtunk, akkor a medencénél dolgozó személyzet hagyott minket körülnézni.

A Marina Bay egyébként nem hosszú program, a hotelt belülről, a recepció szintjén lehet megnézni, a mellette lévő plázát lehet bejárni, akit érdekel, annak a kaszinót meglátogatni (erről lentebb bővebben írok). Általában a Gardens by the Bay szokott lenni a fő program, és mivel szorosan egymás mellett vannak utána ide is eljönnek az emberek.

Gardens by the Bay

A Gardens by the Bay egy szabadtéri park Szingapúrban, tulajdonképpen egy botanikus kert. A belépés ingyenes. Ebben a kertben két üvegház is épült, melyekben a világ minden tájáról összegyűjtött növényeket - összesen 220 000 példányt - lehet megtekinteni. Akit érdekel a növényvilág, annak ez maga a paradicsom, a legtöbben viszont a 18 darab, mesterséges "szuperfa" miatt jönnek, melyek 25-50 méter magasak. Amikor lemegy a nap, akkor kezdődik ugyanis a fényjáték, amelyben ezek a szuperfák aktívan részt vesznek. A fényjátékra naplemente után kétszer is sor kerül, az első 19:45-kor, a második pedig 18:45-kor kezdődik. Az aktuális programokról a Gardens by the Bay oldalán lehet tájékozódni, itt azt is feltüntetik ha valamelyik nap felújítás miatt esetleg elmaradna a fényjáték.

Két szuperfát egy híd is összeköt, ide díj ellenében van lehetőség felmenni, de csak 15 percet tudunk itt eltölteni, hogy az emberek cserélődni tudjanak, hiszen rengetegen szeretnének felmenni, a sor általában hatalmas. Az egyik szuperfa tetején pedig egy kávézó is található.

Little India

Számomra az egyik legérdekesebb rész Szingapúrban. Az indiai negyedben sétálni nagyon hangulatos, rengeteg árust találhatunk, olyan, mint egy nagy piac. A tipikus, indiai virágfüzér árusoktól kezdve az indiai ruházaton át az arany ékszerekig minden megtalálható, még egy nagyon különleges, színes, hindu templomot is van lehetőség meglátogatni.

Chinatown

Közel van a Little Indiához, így egymás után látogatható a két rész. A kínai negyedben rengeteg kifőzdére és étteremre bukkanhatunk, különleges ételeket vásárolhatunk és kóstolhatunk. Rengeteg a zöldség-gyümölcs stand, de az ételeken kívül ruhaárusok is akadnak bőven. Van lehetőség duriánt kóstolni, amit a világ legbüdösebb gyümölcsének tartanak számon. Annyira büdös, hogy Szingapúrban a tömegközlekedési eszközökre tilos felvinni, erre tiltó táblák is felhívják a figyelmet, de szabad ég alatt sem mindenhol lehet fogyasztani. (A duriánról bővebben itt olvashatsz.)

Clarke Quay

Clark Quay a Szingapúr-folyó mentén található rakpart, tele éttermekkel és üzletekkel. Egy ebéd vagy vacsora erejéig javaslom ezt a területet, az étkezésen kívül itt sétálni lehet, ami este hangulatos, ebédidőben kevésbé, valamint hajókázásra is van lehetőség a folyón. 

Orchard Road

Szingapúr bevásárlóutcája a központban, 3 km hosszan húzódik. Rengeteg üzlet, szálloda és étterem mellet haladhatunk el. Ehhez nincs mit hozzáfűzni, érdemes végigsétálni ha van rá idő és lehetőség.

Második nap


Sentosa

Sentosa, azaz Sentosa-sziget Szingapúr fő szigetének déli partjainál található sziget.
Átjutni legegyszerűbben taxival vagy Sentosa expressel lehet. Mindenképp az expresst szerettük volna kipróbálni, ami hasonló, mint egy felsővasút/monorail. Ez a Vivo City nevű megállótól indul, jegyet is itt lehet venni.

Sentosa szigetére általában két okból mennek át az emberek, az egyik a strandolási lehetőség, hiszen itt nagyon szép partok akadnak, a másik pedig a témaparkok a Resort Worlds Sentosa területén, mint az Universal Studios, akvárium és Trick Eye Museum.
Ez utóbbi időigényes program, mi a partok miatt mentünk át, azon belül is a Palawan Beach volt a cél, ahol megtalálható az ázsiai kontinens legdélibb pontja is. (Mivel még többek között egész Indonézia is Szingapúr alatt helyezkedik el, ez csak az ázsiai kontinensre vonatkozik. Mindenesetre még így is furcsa, mert Szingapúr fő szigete és Sentosa is már szigetek, nem pedig az egybefüggő szárazföld részei, ráadásul Sentosának van ennél délebbi pontja is, tehát több okból kifolyólag is logikátlan ez az egész, de olvastam, hogy pont ezek miatt ez vita tárgyát is képezi. Na mindegy, ez a tábla itt van és kész, egy képre pont jó.)

Palawan Beachen a strandoláson kívül tehetünk egy sétát, és ajánlom, hogy menjünk egy kört a szigeten a kis nyitott, mini buszokkal, pontos nevén Beach shuttle-vel, mert nagyon hangulatos, még zene is szól rajta.

Marina Bay Sands Casino

Véletlenül bukkantunk rá, hogy van egy hatalmas, több emeletes kaszinó a Marina Bay Hotel melletti plázában. Azt olvastuk, hogy Ázsia ezen részének ez a legnagyobbja, így kíváncsiak voltunk.
Annak ellenére, hogy komoly dresscode-ról olvastunk és izgultunk, hogy vajon férfiak estében a hosszú farmer és galléros póló elég-e, ahhoz képest rövidnadrágos, flip-flop-os emberek rohangáltak bent, szóval ne ijedjetek meg ha nem vittetek elegáns ruhát magatokkal, a dresscode még sokkal lazább, mint az itthoni kaszinókban.
A játék kedvéért elpörgettünk ruletten pár zsetont, próbáltuk megfejteni a különböző asztaloknál az ismeretlen kártyajátékok szabályait, körbesétáltunk, majd távoztunk. Akit érdekelnek a kaszinók a világban, annak tetszeni fog.

Egyéb lehetőségek

A többi második napi program nem új program a listán, hanem visszamentünk a Chinatown és Little India környékére, mert szerettük volna este is megnézni milyen a hangulat, és sokkal jobb! Több ember, vacsora idő, nyüzsgés.. Tehát ha csak egyszer megyünk erre a részre, én késő délutántól javaslom.

Valamint a Marina Bay Sands Hotelhez is visszamentünk ezen a napon is, amit fentebb írtam, hogy sikerült felmenni a medencés részhez, az ekkor sikerült.

A fentieken kívül persze más programok is vannak Szingapúrban, aki több napot vagy akár egy hetet is eltölt itt, annak lehetőségek még például az állatkert, Singapore Flyer (óriáskerék), Sentosa szigetén a témaparkok, stb.


Szállás ajánló:

Hotel Grand Pacific, egyszerű de igényes szoba reggelivel, tökéletes helyen, közel az összes buszmegállóhoz.
Foglalás, képek, több infó a szállás nevére kattintva.


Amennyiben segítségre van szükséged a programokkal kapcsolatban, nem szeretnél foglalkozni az odajutással, nem érzed komfortosan a saját szervezést vagy csak ötletekre van szükséged:

Powered by GetYourGuide