Wizzair terjeszkedése és előnyei
A Wizz Air megalapításának ötlete 2003 júniusában született meg. Ekkor állt össze a hat alapító - akik átfogó légitársasági tapasztalataik mellett számos sikert tudtak felmutatni -, hogy Váradi József vezérigazgató vezetésével elindítsák az új vállalatot. A Wizz Air három hónap múlva bejegyzett társaságként készen állt a repülésre.
Az első járat Katowicéből szállt fel 2004. május 19-én. A Wizz Air mára több mint 600 útvonalat kínál utasainak a régió 25 repülőteréről.
Európában egyedüliként terjeszkedik agresszívan a légitársaság. Váradi József, a légitársaság alapító-vezérigazgatója többször is kifejtette, hogy a Wizz Air már évek óta várja a válságot, hogy a kevésbé hatékony, eladósodott versenytársak helyét átvehesse.
A Wizz Air európai diszkont légitársaság jelenleg 149 darab Airbus A320, A321, A320neo és A321neo típusú repülőgépből álló flottát üzemeltet, amelyek átlagéletkora öt évre tehető.
Na de, miért is jó nekünk, hogy ők vannak?
1. Olcsó
Ez nyilván relatív, de tényleg meglepően olcsó jegyeket lehet kifogni az oldalon, főleg ha rugalmasak vagyunk az időpontot és a helyszínt illetően is.
Pár példa, hogy szemléltessem, hogy mit értek olcsó alatt:
Montenegró 8.000 ft, Párizs 10.000 ft, Jordánia 7.000 ft, London 12.000 ft. Ezek retúr jegyárak és folyamatosan vannak ehhez hasonló lehetőségek.
Az ilyenek kifogásához nincsen semmilyen tuti tippem sajnos, folyamatosan figyelni kell, aki keres az talál alapon bele fogunk szaladni ezekbe.
Ha pedig inkább másra bíznánk a keresést és csak a lehetőségeket szeretnénk látni, akkor egy nagyon szuper gyűjtőoldal erre A Net Kukaca nevű oldal. Itt folyamatosan olcsó, főleg 20 ezer forint alatti retúrjegyeket találhatunk különböző helyekre főleg Wizzair által. Az Utazómajom oldala is hasonló, de itt szállás javaslattal egybekötött ajánlatok vannak, nem pedig csak repjegyek.
Azt tudni kell még, hogy ezek a nagyon jó árban lévő jegyek viszont teljesen lecsupaszítva kerülnek ennyibe. Ez annyit takar, hogy bőröndöt még ezen felül szükséges vásárolni amennyiben szükség van rá, plusz hely jegyet is. Mi általában egyiket sem szoktuk megvenni, hiszen az ingyenesen felvihető, maximum 10 kg-os és maximum 40 x 30 x 20 cm méretű kézipoggyászba be lehet okosan pakolni, pár napos útra elég szokott lenni, vagy akár egy hetesre is nyári időszakban, amikor a ruhadarabok kisebbek. Ezenkívül a hely jegyet sem vesszük meg sosem, hiszen nem kötelező. Annyi, hogy így véletlenszerű ülőhelyet oszt ki a Wizzair, ami általában nem egymás mellé rakja be az utasokat (de egyébként sokszor meg igen) de ez sem probléma, ha tele van a gép akkor pár órát szerintem elvan az ember a másik nélkül, ha pedig nincsen tele, akkor átülünk máshová egy üres sorba egymás mellé, a legtöbben így csinálják. Így ezeket betartva tényleg annyiba kerül a jegy a végén, mint amennyit az elején látunk.
2. Rengeteg helyre lehet általa eljutni
Szerencsére nagyon sok helyre repül, Európán belül szinte bármi elérhető általuk, de már ázsiai részekre is repülhetünk.
Az Abu Dhabi bázis nyitás óta mehetünk velük például a Maldív-szigetekre, Ománba vagy Üzbegisztánba is, és ez még csak a kezdet, bangladeshi tervekről is hallani mostanában. Érdemes ezeket is csekkolni az oldalukon, hogy például Bécs vagy Abu Dhabi kiindulással hová lehet eljutni, nem csak budapesti indulással, mert átszállással még több cél érhető el.
3. Kedvezmények, programok
WDC: Wizz Discount Club. Ez egy klubtagság, amit meg lehet vásárolni egy évre, így kedvezményt kapunk a jegyek árából. Ez vonatkozhat 2 fő repülőjegy áraira, de hat főére is attól függ melyik opciót választjuk.
Ha keresünk a Wizz oldalán, akkor mindig két ár jelenik meg a jegyek mellett; egy magasabb és egy alacsonyabb. Az előbbi a normál ár, a második ár pedig akkor vonatkozik ránk, ha van klubtagságunk. Ha egy évben többször veszünk Wizz által repülőjegyet, akkor ez abszolút megéri de van, hogy már egy foglalásnál is jobban jön ki a jegy még azzal együtt is, hogy megvesszük a WDC tagságot. Sőt, a legtöbb esetben így érdemes megvenni, ugyanis ha egy foglalással együtt vásárolunk WDC tagságot, már az aktuális foglalásra is a kedvezményes ár lesz az érvényes.
Booking: A Wizz és a Booking partnerek, tehát vannak közös promócióik. Ha a Bookingon foglalunk szállást és a foglalásnál feltüntetjük a Wizz számlaszámunkat (megtalálható a profilnál) akkor visszakapjuk a lefoglalt szállás árának 5%-át Wizz pontokban, amit utána el tudunk költeni repülőjegyre.
Szerintem ez a két lehetőség a leghasznosabb, ezekkel szoktam élni személy szerint, de más kedvezményei is léteznek a Wizzairnek.
4. Megbízható
Tuuuudooom, sokan most biztos néztek egy nagyot és nem értenek egyet, hiszen ha a róluk hallani valamit, az szinte mindig negatív. Késések, járattörlések, egyéb gonosz húzások.
Ehhez az is hozzátartozik, hogy ha probléma van arról mindig hallunk, ellenben ha egy gép késés és egyéb fennakadás nélkül célba ér arról pedig nem, hiszen az a normális, emiatt is tűnhet soknak a negatív hírek száma velük kapcsolatban.
Én személy szerint hálás vagyok nekik, mert általuk sok helyre nagyon jó áron lehet eljutni és nem is várok el többet, mint ami reális lenne.
Velem is fordul elő ritkán több órás késés, kisebbek pedig gyakrabban. De! A több órás késések esetében van lehetőségünk visszatérítést kérni az oldalukon keresztül és ezt MINDEN esetben meg is kapjuk, igaz nem sietnek vele, de több száz eurót utalnak ilyenkor kárpótlásul. Ez függ a késés mértékétől és az úti céltól is.
Persze a szituáció ettől még kellemetlen, de nagyon-nagyon ritka és ha előfordul is jól kezelik. Legutóbb 5 órát késtünk sajnos, de kupont kaptunk, amit levásárolhattunk a reptéri éttermekben (2990 ft/fő) és emellett még osztogattak egy papírt is arról, hogy mi a kártérítés menete, hogyan kell benyújtani feléjük a kérelmet, majd később meg is kaptuk a 250 €/fő összegű kárpótlást.
Ezen kívül a magyar nyelvű ügyfélszolgálat mindig nagyon segítőkész, az angol nyelvű úgyszintén, ez utóbbi ráadásul 0-24 elérhető.